לח"כים יש מה ללמוד ממנדלה

מאת: אריאל אוסרן, מתמחה בתנועה לאיכות השלטון

נלסון מנדלה הוא דוגמה לשליט שהנהיג תוך שמירה על צניעות ויושר. אחד המעשים שהכי ייזכרו לו לטובה היה כאשר כבר בשנתו הראשונה בתפקיד, מנדלה זיהה שהמדינה שלו מצויה במשבר כלכלי קשה ביותר, והחליט לוותר על שליש מהמשכורת שלו לטובת הקרן שהקים למען ילדים בסיכון – והח"כים הישראלים? בינואר הקרוב צפויים לקבל תוספת של למעלה מ 1,000 ₪ – בזמן שהציבור הישראלי נדרש להדק חגורות. 

תמונה

בשבוע שעבר, העולם נפרד מאחד המנהיגים ולוחמי החופש הכי מעוררי השראה שהעולם ראה – נלסון מנדלה. מנדלה, או בכינויו העממי – "מאדיבה" (שמו של השבט אליו מנדלה משתייך), הוא דוגמה לשליט שהנהיג תוך שמירה על צניעות ויושר. אחד המעשים שהכי ייזכרו לו לטובה היה כאשר כבר בשנתו הראשונה בתפקיד, מנדלה זיהה שהמדינה שלו מצויה במשבר כלכלי קשה ביותר, והחליט לוותר על שליש מהמשכורת שלו לטובת הקרן שהקים למען ילדים בסיכון. בואו נבין שנייה באילו סכומים מדובר: המשכורת של מנדלה הייתה 450,000 ראנד, סכום המשתווה לכ44,000₪. לכן, ויתור על שליש מהסכום, הוא ויתור של כמעט 15,000₪!

בינואר הקרוב, חברי הכנסת במדינת ישראל, האור לגויים, צפויים לקבל תוספת של למעלה מ1,000₪ למשכורתם החודשית, כך שזו תעלה מ37,000₪ ללמעלה מ38,000₪. עלייה זו באה דווקא בתקופה של "הידוק חגורות" והחרפה בקיצוצים ובגזירות לטובת המשק הישראלי. הציבור מקבל עליו את הגזירות כי הוא מודע למצב הקשה שהמשק נמצא בו, ויודע שהמאמץ לשיפור המצב צריך להיות של כולנו. אבל הח"כים, לעומת זאת, יושבים בצד ומאפשרים למשכורתם, הצמודה למדד, להמשיך לעלות. באיזו חוצפה הם מרשים זאת לעצמם?

אנחנו לא מבקשים מהם לוותר על שליש מהמשכורת, כמו מנדלה, לטובת "פריווילגיות" כמו מימון קצבאות ילדים או השלמות שכר לאמהות חד הוריות. אנחנו בסה"כ מבקשים שהם לא יקבלו תוספת למשכורת שגם ככה גבוהה מאוד. זאת ממש לא בקשה מופרזת! במיוחד לאור העובדה ששכרם של הח"כים גבוה בעשרות אחוזים ממקביליהם במדינות אחרות. לצורך העניין, בתגובותיהם לתקשורת בנושא תפקוד הרשויות במהלך הסופה שפקדה את ישראל בסופ"ש האחרון, הח"כים והשרים חזרו שוב ושוב על הטענה: "לעומת מדינות אחרות, התמודדנו עם המצב הרבה יותר טוב". אז איפה ההשוואה למדינות אחרות כשמדובר בכיס שלהם, הא?

תמונה

אחד הרגעים שהכי הצחיקו אותי בנושא הזה היה במהלך כתבה ששודרה בשבוע שעבר בחדשות ערוץ 2, בנושא העלייה הקבועה והלא הגיונית במחירי הדיור בארץ. במהלך הכתבה, השדרנית ציינה כדוגמה את ח"כ סתיו שפיר שגם היא בדיוק מחפשת לשכור דירה בירושלים, כאשר גם היא תתקשה למצוא דירה במחיר סביר בירושלים. באמת?! גם בלי התוספת של 1,000₪, לא נראה לי שח"כ שפיר תתקשה למצוא דירה בעיר בה שכר הדירה הממוצע הוא 3,560₪. אני חושב שהמקרה הזה משקף בצורה בזויה ביותר את הניתוק המוחלט שיש בין נבחרי הציבור, לבין ציבור בוחריהם.

לסיום, אפרד מכם עם ציטוט מוכר (וכל כך מדויק) של מאדיבה: "מנהיגים, בכל תחומי החיים, נדרשים להוביל דרך דוגמה אישית". חברינו בכנסת, אנא שמעו בעצתו…

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s