שנה אזרחית טובה לך, אדוני ראש הממשלה

מאת: נתיב וייס, אוהד התנועה לאיכות השלטון בפייסבוק

שנה אזרחית טובה לך, אדוני ראש הממשלה

כן, אני מאמין שחברי פרלמנט ושרים במדינה מורכבת כמו ישראל ראויים לשכר גבוה על עבודתם. אבל הנראות, אדוני, הנראות. כיצד תוכל לעמוד מול כל אחד מאיתנו, האזרחים הפשוטים, להישיר אלינו מבט לעיניים, ולהצדיק את העליה האחרונה שלכם בשכר, כשבמקביל אתם מטילים עלינו עוד ועוד מיסים? עוד ועוד קיצוצים? 

שנה אזרחית טובה לך, אדוני ראש הממשלה

ברכות לקבלת העלייה בשכר, שלך ושאר חברי הממשלה והכנסת. אני שמח שיהיו עוד דברים שיעלו, חוץ מהשכר שלכם, נבחרי הציבור היקרים שלנו. תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית, למשל. ברשותך, אני מרשה לעצמי להניח שרוב המשתמשים בתחבורה הציבורית הם בעלי הכנסות נמוכות. העלייה בתעריפים, בשיעור של 4.7% תפגע בנוסעים, בכל אלה שלא יכולים להרשות לעצמם להחזיק מכונית. בכל אלה שתלויים בתחבורה הציבורית (שבינינו, היא לא הכי מפותחת ויעילה בעולם) כדי להגיע מהפריפריה למרכז.

עוד דבר שעלה זה מחיר הדלק. 5 אגורות נוספות לליטר, שמעתה מחירו יעמוד על 7.45 כולל מע"מ, לליטר של בנזין 95 אוקטן בתדלוק בשירות עצמי. עבור אלה שיצטרכו להשתמש בשירותי המתדלק בתחנה, זה יעלה להם 18 אגורות נוספות. זה לאחר שבחודש הקודם הוא עלה ב-8 אגורות נוספות, וסך הכול עליה של 13 אגורות לליטר בחודשיים. הספק יפה, לכל הדעות. רק להזכיר לך, אדוני ראש הממשלה, שהמחיר הזה של הדלק מגלם בתוכו את מס הבלו המופרז, שמהווה 41.1% ממחירו, ומע"מ שמהווה עוד 18%. בחשבון פשוט, אדוני, כ-59% ממחיר הדלק הם רק מיסים. אבל את העלייה הזאת לא ירגיש מי שהמדינה ממנת עבורו רכב ונהג צמוד.

גם מחירי הפירות והירקות רושמים עליה נאה. כמובן, האשמה היא באמא טבע, שסידרה לנו סופה כזאת, ועוד בחורף.

אדוני ראש הממשלה, זאת כבר הקדנציה השלישית(!) שלך בתפקיד. כל השנים הללו לא הבאת לנו שום בשורה, ושום תקווה לחיים נורמאליים במדינה הזאת. לא התקדמנו אפילו בצעד אחד כלפי השלום המיוחל (הכול באשמת הפלסטינאים, כמובן). לעומת זאת ביחסים הבין מדינתיים התקדמנו יפה, ובצעדים ענקיים לכיוונים של בידוד, החרמות, ועוד. הנהגתך מביאה משמעות חדשה למילים נהנתנות, יהירות, פזרנות, בזבזנות של כספי ציבור, חזירות.

תחת הנהגתך ישראל תפסה מקום של כבוד בתחתית מדד תפישת השחיתות מבין מדינות ה-OECD – במקום 23 מתוך 34. השופט בדימוס, מיכה לינדנשטראוס אמר על כך: "שחיתות אינה רק מונעת חלוקה צודקת של ההון והתפתחות כלכלית תקינה, אלא היא בעלת השלכות קשות על אמון הציבור". אמר וצדק.

מדברים הרבה על מעמד הביניים, כמה קשה לו. יש עוד מעמד, אדוני ראש הממשלה. זהו המעמד של אותן משפחות שלא רק שאינן מסוגלות לגמור את החודש, אלא אפילו להתחיל את החודש הן אינן מסוגלות. זהו המעמד של אותן משפחות שעבורן המשכורת של ריקי כהן מחדרה ובעלה היא רק חלום רחוק. זהו המעמד של אותם צעירים שמשרתים בצבא, ובשירות לאומי, ועובדים במשרה מלאה, ובכל זאת לא יכולים להרשות לעצמם לקנות דירה. לא רק בתל-אביב, אדוני, אלא גם בפריפריה. זהו גם המעמד של אותם צעירים שנאלצים בגיל 30 לחזור ולגור עם ההורים שלהם, כי החיים במדינה הזאת הפכו להיות יקרים מדי.

הכנסת מחיר השמנת המתוקה לפיקוח, אדוני ראש הממשלה, לא תתרום כהוא זה לשוויון ולצמצום הפערים בחברה. במקום זה הייתם צריכים להטיל פיקוח על מוצרי תינוקות בסיסיים שעולים הון תועפות כמו חיתולים ותחליפי חלב-אם. במקום לקצץ בקצבאות ילדים עבור הילד הראשון והשני, הייתם צריכים לקצץ בקצבאות של מי שיש להם חמישה, שישה, ושבעה ילדים. הייתם צריכים לאפשר לנשים לצאת לעבוד על ידי סבסוד משפחתונים, גנים, וצהרונים לא רק בישובים "מיוחדים", אלא גם בישובים רגילים. ולהאריך את יום הלימודים בגנים ה"ממלכתיים" עד לשעה 4, או אפילו 5, במקום עד לשעה 2.

כן, אני מאמין שחברי פרלמנט ושרים במדינה מורכבת כמו ישראל ראויים לשכר גבוה על עבודתם. אבל הנראות, אדוני, הנראות. כיצד תוכל לעמוד מול כל אחד מאיתנו, האזרחים הפשוטים, להישיר אלינו מבט לעיניים, ולהצדיק את העליה האחרונה שלכם בשכר, כשבמקביל אתם מטילים עלינו עוד ועוד מיסים? עוד ועוד קיצוצים?

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על שנה אזרחית טובה לך, אדוני ראש הממשלה

  1. דן כהנא הגיב:

    לא מאמין כי הגיע לעיני 'ירום הודו ובת זוגתו' …
    ואם כן, הרי שלא מזיז להם. זה בטוח!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s