המיתו את השמש בגז ולקחו את החשמל 

מאת: לירון קפלן, אוהד התנועה לאיכות השלטון בפייסבוק

לוקחים לנו את החשמל. גז שווה חשמל. למה כל כך קשה להבין לכל הרוחות? העם היהודי היושב בציון מצא חשמל טבעי! ידידותי יותר לסביבה והוא כאן. מוכן. אפשר להשתמש בו. זה שלנו. למה שלנו? כי הוא משאב טבע הנמצא בשטחה של מדינה בה הריבון הוא העם. לא אדם פרטי כזה או אחר. נכון, מי שהשקיע משאבים יתרים ונטל על עצמו מהציבור את הסיכונים הכלכליים הכרוכים בקידוח, ראוי שיתוגמל בהתאם ויותר מהשאר. אבל כמה? לא ראוי שיקבל כמעט את הכל. 

לא ראוי שיילך אותו אדם ויעשה שימוש דורסני בכוח ובעושר שצבר, עד כדי הפעלת לחצים על נציגיו האומללים של הציבור. אותם חברי כנסת מסכנים הנעלמים דום בין ציבור אדיש ותקשורת לא מעוניינת לבין לוביסטים, דוברים, עו"ד ויועצים ממולחים מאידך. החשמל הזה הוא שלנו! הוא נמצא בשטחנו! הוא מאובטח על ידנו! הוא התגלה בזכות רישיון שאנחנו הנפקנו!

האם באמת ייתכן שנאבד עליו שליטה? האם סביר שהציבור יהיה רק שותף קטן בתגלית הגדולה הזו? אולי היה כלכלי יותר לייצא את הגז כולו, לייתר את הצורך בבניית תשתיות הולכה, לסגור את הגירעון (וכך גם לחסוך בתשלומי הריבית) ולהבטיח את חוסנה הכלכלי של ישראל לפחות לדור נוסף. אך בין אם בייצוא ובין אם בשימוש עצמי, מנת חלקו של הציבור בהנאה מרווחי הגז ובקביעת המדיניות לגביו צריכה להיות משמעותית הרבה יותר. לעומת זאת, השמש בינתיים לא מאכזבת אותנו. מידי בוקר חוזרת על מסלולה ותולה מאורה מעל ראשינו. ישראל, מדינה שרמות הקרינה בה מעוררות את קנאתן של כל המעצמות הסולאריות בעולם. כאלו שכבר השכילו להוריד את החסמים הפוליטיים והבירוקרטיים המחשקים את תעשיית האנרגיה הסולארית הישראלית. תעשייה שמיד עם הבשלת הטכנולוגיה קמה מעצמה והולידה מאות חברות קטנות ובינוניות העוסקות בהתקנה, תחזוקה וניטור של מערכות סולאריות. חברות בהן נוצרו מקומות עבודה לכל שכבות האוכלוסייה. מתקינים, מהנדסים, מנהלי פרויקטים, אנשי שיווק ומכירה, אנשי שירות, צוותי לוגיסטיקה ועוד. תעשייה מופלאה הפועלת במרץ לכיסוי גגות ישראל בפאנלים סולאריים בדרך כלכלית וידידותית לסביבה.

עוד אף צינור של פאנל סולארי לא התפוצץ או גרם לזיהום או מפגע סביבתי בשל תקלה. אף גג סולארי לא יהווה מטרה אסטרטגית לאויבנו כיוון שפגיעה בו לא מהווה פגיעה בתשתיות (בניגוד לפגיעת טיל באחת מתחנות הכוח בישראל). הציבור הישראלי צריך למקסם את רווחיו על הגז ולעבור במהירות לעצמאות אנרגטית על בסיס אנרגיות מתחדשות. מיקסום הרווחים על הגז על ידי הציבור לא אפשרי כאשר 90% מהגז הישראלי נמצא בשליטת תשובה והקרטל הריכוזי שלו. לא יתכן שסדר היום האנרגטי של מדינת ישראל יהיה כה משובש כך שהנהנה הבלעדי מתגלית הגז שלנו יהיה אדם פרטי ואילו בעניין המשאב שאין צורך לגלות – השמש – משרדי הממשלה, חברת החשמל, הרשות לשירותים ציבוריים חשמל, המועצות המקומיות, מכון התקנים, ממ"י ועוד אי אלו משרדים יערימו עשרות חסמים וקשיים עד כדי רמיסת אותה תעשייה שנולדה כאן רק לפני מספר שנים. כך החלומות הסולאריים של תעשיית האנרגיה המתחדשת בישראל הומתו בגז. חברות התפרקו ואנשים פוטרו, בין השאר הודות לעבודתם המוצלחת של קבוצת הלוביסטים, דוברים, עו"ד ויועצים ממולחים של אותם בעלי עניין שייהנו מתגלית הגז הרבה יותר משאר הציבור. אותם בעלי עניין שלקחו את השליטה על החשמל הטבעי שלנו ובאופן שיטתי הרגו את התעשייה שמאפשרת לייצר אותו באופן חלופי. אז מה הפלא שאנחנו ממשיכים לשלם יותר?

פוסט זה פורסם בקטגוריה כלכלה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על המיתו את השמש בגז ולקחו את החשמל 

 1. ben hart הגיב:

  אני דווקא חושב ששימוש בקידוח גז למטרת יצור חשמל
  , יכולה להוזיל את יוקר המחיה פה ולעזור להרבה אנשים. סה"כ אני בעד.

  אהבתי

 2. ריטה הגיב:

  יש חשיבות גדולה גם בחיבור לתשתיות וגם בייצוא. יש יתרונות לניצול דומסטי של גז טבעי בישראל,
  אבל לא רק. ללכת באופן טוטאלי על שימוש וחיבור לתשתיות או ייצוא בלבד זהו מהלך כלכלי לא משתלם, וכמובן מבחינה אנרגטית, הוא שגוי מהיסוד.

  אהבתי

 3. סתיו הגיב:

  דבר חשוב – דלק קידוחים מניה תושפע מאוד מאוד מעסקאות הייצוא וביסוסן. יצוא גז הוא מהלך חשוב לאין שיעור במסגרת המפעל הזה שנקרא גז טבעי. באופן טבעי העסקאות מעודדות הגעה של משקיעים ומשיכה שלהם לאזור ולמשק הגז הישראלי.

  אהבתי

 4. סהר הגיב:

  אסדת גז לוויתן, או יותר נכון המאגר, שבו פועלת האסדה, צפויים להניב תוצרי גז מאוד משמעותיים שעולים בהרבה על הצריכה והדרישה במשק הישראלי גם עשרות שנים קדימה. חשוב להמשיך ולסגור הסכמי ייצוא גז, מכיוון שהדבר מושך משקיעים לשוק הגז הישראלי מה שעתיד להוביל לגילוי של מאגרים ומיצוי פוטנציאל פיתוח.

  אהבתי

 5. הראל הגיב:

  אני די בטוחה שמעבר להשלכות הכלכליות והדיפלומטיות של העסקה עם המצרים, הדבר אמור גם להבטיח שלא ניוותר עם עודפי גז 5-7 שנים קדימה. פרויקט לוויתן  היא בכלל לא בסקאלה של תמר לצורך ההשוואה

  אהבתי

 6. שאול דרוקר הגיב:

  נדמה שבקרוב נעבור באקט עולמי להפקה וצריכה של גז טבעי על כל סוגיו. גם בישראל, ההערכות הן כי לגבי מאגר לוויתן, הוא יהיה מסוגל להתחיל את הגז הטבעי בתפוצה ארצית עד סוף 2019, בתקווה שנוכל לנצלו לשימושים יומיומיים שונים.

  אהבתי

 7. zion הגיב:

  כל מחקר בסיסי יביא כל אחד למסקנה שאין לנו צורך בעודפי גז. עודפי גז משמעותיים הם התולדה של העבודה על מאגר לוויתן . לא רואה למה יש להשאיר אותו במחוזותינו

  אהבתי

 8. Shay הגיב:

  האמת שאני ממש מאמין ביכולת שלנו לבצע מהפך מבית כך שיום אחד, בתקווה קרוב משנדמה, נוכל להזרים גז טבעי בצנרות לבתים ולהשתמש בו לצרכים יומיומיים כמו בישול (ממש כמו האמריקאים). מחיר גז טבעי בישראל כמובן עדיין שונה בתכלית מבשוק האמריקאי, אבל הדבר טבוע בהיצע והביקוש הנוכחיים בכדי שנוכל להרוויח מהשימוש בגז בעצמנו וגם באופן מסחרי. מעבר לכך אופי ההפקה של הגז שונה בתכלית בחופי ישראל מאשר בתעשיה האמריקאית. ייצוא הוא קריטי במקרה זה.

  אהבתי

 9. איתי הגיב:

  אני לא חושב שאתה מתייחס להמרת אנרגיה בצורה הנכונה. הנתונים שלך לא תקפים מספיק. מתחילת ההפקה ב-2013 ועד לסוף 2015 הופקו מאסדת תמר יותר מ-20 BCM של גז טבעי שסופקו למשק הישראלי, ואפשרו את הוזלת עלויות ייצור החשמל.

  אהבתי

 10. Gillermo הגיב:

  בתקופה שקדמה לתגליות הגז הגדולות תמר ולווייתן,התבססה הרגולציה במשק הגז על הוראות חוק הנפט משנת 1952 והתקנות מכוחו. רק לאחר שנתגלו מאגרי תמר ולוויתן נעשו מספר שינויים מהותיים במדיניות הממשלה ביחס לענף הנפט והגז ובפרט בנוגע לתחום המחקר הפיתוח וההפקה של גז טבעי. אפשר ורצוי להבין יותר לעומק את משמעות חוק משק הגז הטבעי, שחוקק בכדי לעודד קידום התחרות בגז לצריכה ביתית.

  אהבתי

 11. Shilo88 הגיב:

  יפה! דבריך מתכתבים מאוד עם מדיניות ייצוא הגז של דלק קידוחים ונובל וכל העוסקים במלאכה. לא קשה להבין. יש לפתח מספר טכנולוגיות וגישות לאנרגיה ירוקה יותר במקביל, ולכן יש לעבוד בכמה מישורים. אחד מהם הוא גז טבעי וייצואו בכדי לאפשר אקספורלציה נוספת ובטחון אנרגטי ל-70 שנה לפחות במקביל לפיתוח אנרגיות מתחדשות.

  אהבתי

 12. אפרים קנר הגיב:

  אני חושב שאילי ההון ומנכ"לי השותפויות כמו יוסי אבו וחבריו יסכימו עם הדברים שאתה אומר, אף אין ספק שיש להמשיך ולנצל את הגז בצורה האופטימלית ביותר, וייצוא הוא חלק חשוב מן העניין.

  אהבתי

 13. מאיר שמיר הגיב:

  דבר חשוב – דלק קידוחים מניה תושפע מאוד מאוד מעסקאות הייצוא וביסוסן. יצוא גז הוא מהלך חשוב, באופן טבעי העסקאות מעודדות הגעה של משקיעים ומשיכה שלהם לאזור ולמשק הגז הישראלי. כך שבעלי המניות דיבידנדים מרוויחים מהעניין

  אהבתי

 14. ronN הגיב:

  לטעמי השוואות בין השווקים השונים (ישראל מול העולם, או ישראל מול ארה"ב) בנוגע למחירי הגז היא מוטעית. <a href="גז טבעי מחיר בישראל כמובן עדיין שונה בתכלית מבשוק האמריקאי, אבל הדבר טבוע בהיצע והביקוש הנוכחיים בכדי שנוכל להרוויח מהשימוש בגז בעצמנו וגם באופן מסחרי. מעבר לכך אופי ההפקה של הגז שונה בתכלית בחופי ישראל מאשר בתעשיה האמריקאית.

  אהבתי

 15. ronN הגיב:

  לטעמי השוואות בין השווקים השונים (ישראל מול העולם, או ישראל מול ארה"ב) בנוגע למחירי הגז היא מוטעית. גז טבעי מחיר בישראל כמובן עדיין שונה בתכלית מבשוק האמריקאי, אבל הדבר טבוע בהיצע והביקוש הנוכחיים בכדי שנוכל להרוויח מהשימוש בגז בעצמנו וגם באופן מסחרי. מעבר לכך אופי ההפקה של הגז שונה בתכלית בחופי ישראל מאשר בתעשיה האמריקאית.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s