הבנקים הם ציבוריים

מאת: פוסט אורח של מיזם 20k4me

הבנקים חולבים אותנו בלי הפסקה, בלי רחמים, ובלי שמישהו יעצור אותם. כל מי שמנסה לעצור את זה, נתקל מיד במחסומים אידאולוגיים שמצדיקים את המשך הגזל. אחד הטיעונים החזקים הוא "הבנקים הם מוסדות פרטיים הפועלים בשוק חופשי". בואו נבדוק, עד כמה הטיעון הזה נכון, ועד כמה יש באמת לאזרחים ברירה בכל הקשור לבנקים.

למי שייכים הבנקים? הנקודה שבה התחלתי לשאול שאלות ולהבין שהכל, בעיקר החלומות, ממש לא פתוחים בפניי. 

כקפיטליסט שעודנו מאמין בכלכלה חופשית, וכמו כולם חולם ל"הסתדר כלכלית", לא חיבבתי במיוחד את אלה שבוכים ומתלוננים על כך שהעולם "דופק אותם", בזמן שהם מציגים עצמם כמצפן האמיתי לצודק ולהוגן. לא הבנתי מדוע כולם נטפלים למשכורות ראשי הבנקים. חשבתי לעצמי, שביום שבו אוולד שוב כבעלים של בנק, אשלם למנכ"ל שלי כמה שארצה – זו זכותי הלגיטימית.

בנקודה מסוימת התחלתי לחשוד, שאני חי בעצם ב"כלא" כלכלי עם חוקים אחרים שהם לא בדיוק הכלכלה החופשית עליה גדלתי ובה האמנתי. ובכלא כמו בכלא – מסתכלים על החלום מבעד לגדר. הסתבר לי, שעבורי, לא קיים החופש. הוא קיים רק עבור החזקים, המחוברים, אלה שהשתלטו על העושר של הציבור. הכלכלה החופשית פתאום הסתמנה כאשליה.

שיתפתי במחשבותיי איש חכם, שבאותו רגע שמט מתחתיי את הקרקע סופית בעניין הכלכלה החופשית. זה קרה עם נתון אחד פשוט שהוא סיפר לי על הבנקים בישראל – אותם בנקים שחשבתי שבהיותם פרטיים זכאים לדפוק אותי עד שתהיה להם תחרות, כי כאלה הם חוקי המשחק אותו בחרתי לשחק.
– "על מה אתה מדבר? הבנקים בישראל הם אינם גוף פרטי. הציבור שולט ב-79.1% מבנק הפועלים ומשפחת אריסון רק ב-20.9%. היכנס לעמוד הבנק עצמו, הם בעצמם מפרסמים זאת.”
– "ולאומי?”, שאלתי.
– "נכון למאי 2013 מחזיקה מדינת ישראל בכ-6.03% ממניות הבנק. יתר מניות הבנק מוחזקות בידי הציבור ונסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב." (מה זה "הציבור”? אלה גופי הפנסיה,קרנות ההשתלמות, קרנות הנאמנות ותעודות הסל – בקיצור החסכונות של כולנו).

וככה פתאום, כרעם ביום בהיר זה נפל עליי. סתם עוד נתון שלא ידעתי, כיוון שתמיד בתקשורת הציגו את שרי אריסון כ "בעלת השליטה…" וכך הוטעיתי לחשוב שהבנק שלה. בינינו, מתי בפעם האחרונה נכנסתם לבדוק את עמוד "בעלי השליטה" באתר של איזה בנק? אז הנה עשיתי זאת בשנייה עבורכם, ואפילו צירפתי צילום מסך מהאתר של בנק הפועלים – תודו שאתם בשוק.

Screen Shot 2014-12-04 at 7.43.57 PM

אך מעבר לנתון המספרי, הקר, האובייקטיבי והמדהים הזה – יש עוד כמה נקודות חשובות לגבי הבנקים שהופכים אותם לציבוריים, ולכן הם אינם רשאים לעשות ככל העולם על רוחם ללא דין וחשבון – לא הם ולא הוועדים הבריוניים, עם הקביעות ומשכורות העתק שלהם המסרבים לכל שינוי:

א. ב-60 השנים האחרונות לא הוקם כאן בנק חדש!!! מה שמצביע על הקשר הגורדי בין הבנקים לממסד (הציבורי) – ראשיתו של כל בנק בארץ ביוזמה ממסדית עם חזון לשפר את הכלכלה במדינה שתקום.
הנה שנות ההקמה של הבנקים להשכלתכם הכללית:

 • לאומי: נוסד ב-1902
 • פועלים: נוסד ב-1921
 • מזרחי טפחות: נוסד ב-1923
 • בנק איגוד: נוסד ב-1951
 • בנק יהב: נוסד ב-1954
 • בנק ירושלים: נוסד ב-1964
 • בנק בינ"ל: שורשיו בראשית שנות העשרים, אך אוגד ב-1972 על בסיס הבנק ליצוא (1935), הבנק הארץ הישראלי לתעשייה (1932), הבנק למלאכה (1954), קופות ומוסדות פיננסים (שנות העשרים), קופות מלווה וחסכון של פועלי אגודת ישראל (1935) ושל אגודת ישראל בחיפה (1954).

ב. כשהבנקים קרסו ב"משבר הבנקים" ב-1983 המדינה היא זו שהצילה אותם = הציבור שילם = הציבור ערב להם (אגב, גם הקריסה בפרשת ויסות המניות, גם הבנק למסחר וכו').

ג. לבנקים יש רישיון שהוא בעצם זיכיון לקנות מבנק ישראל כסף בריבית מאוד נמוכה, ולהלוות לנו – לציבור בריבית כרצונם. אנחנו לא יכולים לעשות זאת באופן ישיר, אלא רק דרך הבנק. לכן מכורח האחריות המוטלת עליהם הם אינם יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. מי שמקבל מהציבור גם חייב לציבור.

ד. בנק יכול להלוות כסף לציבור ביחס מסוים לכסף שמופקד אצלו ("יחס רזרבה" – 6% בישראל). הכסף שמופקד אצלו הוא כסף שלנו, ואותו הוא מלווה לנו חזרה. על כל 10 שקלים שהפקדנו אצלו 9.4 ש"ח הוא יכול להלוות לנו חזרה – בקיצור, שוב תלוי בנו, הציבור.

ה. ואחרון לא תמיד חביב: לבנקים יש "ביביסיטרים" מטעם הממשל ששומרים עליהם שמור היטב. יש את המפקח על הבנקים שהוא יותר המפקח על הציבור לטובת הבנקים. הוא דואג כמעט ורק ל"יציבות הבנקים", שזאת דרך מכובסת להגיד "אל תפריעו לי להמשיך לחלוב את הציבור", כי כל "הפרעה" כזאת (לדוגמה, תחרות) – מאיימת על "יציבות הבנקים". בנוסף,סמכות הממונה על ההגבלים העסקיים לגבי הבנקים מעוקרת למעשה, שכן המפקח על הבנקים יכול להטיל וטו על החלטה של הממונה. יש מי שדואג היטב לבנקים גם בשדרות הממשל, והכל על חשבוננו.

בקיצור, לא הפכתי סוציאליסט, עיני אינה צרה באנשים שעושים מיליארדים בתחרות הוגנת,ביצירתיות וכישרון, ובשוק חופשי. כל אלה הם עמודי התווך של כלכלה מודרנית. אך כדי לשמר כלכלה בריאה, ולאפשר לכולם להצליח על בסיס כשרון, יצירתיות ועבודה קשה צריך להסיר חסמים שנוצרו כתוצאה משנים של עיוות וחוסר הבנה ולתקן ליקויים וחוליים. החופש לא יכול להיות רק בצד אחד של המשוואה – הצד שלוקח מאיתנו כל הזמן, והרבה.

אני כותב את זה כדי שתדעו. כי אם תדעו, ושליחי הציבור בכנסת ידעו שאתם יודעים, תהיה להם סיבה לעבוד עבורכם. עד אז רק הועדים וחברי המרכז נותנים להם סיבה לעבוד ונוצרת פה קלקלת ג'ובים ולא כלכלה מודרנית.

לעמוד הפייסבוק של 20k4me

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הבנקים הם ציבוריים

 1. אתר הגיב:

  אתם עושים עבודה מבורכת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s