חתמת – שיתפת – השפעת!

מאת: מרים זינגרמן, מנהלת מחלקת גיוס חברים בתנועה לאיכות השלטון

לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים חושבים ומעורבים חברתית יכולה לשנות את העולם. בפועל, זה הדבר היחיד ששינה אותו אי פעם." (מרגרט מיד).

ציטוט דבריה של מרגרט מיד מלווה אותי כבר עשור. למי שאינו מכיר אותי נעים מאוד, שמי מרים ובשנים האחרונות אני מנהלת את מחלקת גיוס החברים בתנועה לאיכות השלטון. במהלך העבודה בתנועה נוכחתי לגלות עד כמה הקול האזרחי הוא המפתח העיקרי להמשך הפעילות ולקידום המטרות. 

אני רוצה לשתף אתכם במקרה שקרה לי לא מזמן: נשאלתי בטלפון ע"י אדם שאינו דובר את השפה העברית, מהי משמעות החברות בתנועה לאיכות השלטון, והיות והשיחה נערכה בשפה אחרת, מצאתי את עצמי מנסה להסביר מהי חברות בארגון. עניתי כי חברות משמעה תמיכה בעשייה, בקידום המטרות, תמיכה מוראלית וכלכלית. ענה לי האדם בקצרה: "נשמע שאתם מגייסים אנשים לקידום אג'נדה מפלגתית. ממש מזכיר לי השתייכות למפלגה כמו כשהיינו ברוסיה. הייתי מציע שתצאו לרחוב להשמיע את הקול". במהלך השיחה עלתה השאלה כיצד חברות בתנועה יכולה להשפיע, אבל באמת להשפיע, והתשובה פשוטה היא, אפילו מאוד – המציאות מסביב מרגיזה, אבל אם לא נלחם בשחיתות בנחישות, בתחכום, בעקביות ובכוח – היא תגדל ותתפשט.

אז בשתי מילים: מושחתים – נמאסתם! ואם גם לכם נמאס לשבת בסלון ולקטר – זה הזמן לעשות שינוי!

אין זה חדש כי כאשר לציבור גדול של אזרחים נמאס מהמציאות המדינית ו/או הכלכלית ו/או החברתית, הוא קם ומשמיע את קולו. אחת הדרכים הבולטות להביע קול היא באמצעות מחאה אזרחית, וזוהי ההפגנה, או אם תרצו – משמרת מחאה. זהו אמצעי להשפיע על מדיניות ונחשב גם לסוג של השתתפות פוליטית. סוג זה של השתתפות יתרונו בפשטותו: הוא מאפשר לקבוצת אנשים שאין להם גישה לאמצעי התקשורת ולמקבלי ההחלטות לקחת חלק פעיל בעיצוב סדר היום הציבורי ולהשמיע את דבריהם בצורה ישירה שאינה מצריכה מימון או תכנון ארוך טווח.

התנועה לאיכות שלטון הינה תנועה אזרחית א-מפלגתית שפועלת למען שיפורה של התרבות השלטונית במדינת ישראל. יפה הדבר, אולם אין זה מספיק רק להתריע לבתי המשפט. יש צורך לקום, לצאת לרחוב ולהשמיע קול על מנת שייעשה שינוי של ממש.

התנועה פועלת מתוך תפיסה שהעם הוא טוב ושיש מנהיגות שצריך להחזירה למוטב. לכן, יש לפעול להוקעת השחיתות השלטונית בדרכים משפטיות ובאמצעות אקטיביזם אזרחי. בנוסף, יש להעלות את המודעות והאמונה הציבורית לכך שניתן להיאבק בשחיתות ושלציבור אכן יש כוח רב בהוקעה של נורמות שלטוניות פסולות. הכוח שלנו כתנועה הוא הכוח הדמוקרטי הנתון לאזרחים, בין אם בפעולה משפטית או בהתארגנות אזרחית פעילה.

האמונה העומדת מאחורי תנועה אזרחית היא שככל שהעורף האזרחי התומך בפעילותה יילך ויגדל, כך גם באופן טבעי תגדל יכולת השפעתם על כל אותם מקבלי ההחלטות בשלטון. האזרחים הם אלה שנותנים את הכוח ואת עיקר המוטיבציה להמשיך ולקדם את מטרות התנועה. זה די פשוט. ככל שמספר גדול יותר של ישראלים שאכפת להם ושמסרבים להיכנע לציניות יצטרפו אלינו – כך נוכל לעשות יותר. החברים בתנועה הם שנותנים לנו את הגב הציבורי והכלכלי להמשך הפעילות, העשייה וההגעה להישגים.

ולמה תמיכה כלכלית? ובכן, התנועה אינה מקבלת מימון מגורמים פוליטיים או ממלכתיים, ועל מנת להישאר כגוף עצמאי ובלתי תלוי ולפעול ללא משוא פנים וללא ניגודי אינטרסים, אנחנו מתבססים על דמי החבר, שהוא סכום סמלי אמנם ואפילו חד פעמי לשנה. אולם הסכומים הקטנים הללו במצטבר הם אלו המאפשרים לנו לעמוד על הרגליים ולשאוף לעתיד טוב יותר.

לכן זה הזמן להצטרף ולהשפיע – ויפה שעה אחת קודם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על חתמת – שיתפת – השפעת!

  1. אורי נחמן הגיב:

    שותפה מלאה במאבק נגד שחיטות בחברה הישראלית.
    גם אני קורבן של שחיטות ואי-צדק בית משפט.
    נלחמת על להוכיך את צדקתי. גזלו ממני בית וזרקו אותי לרחוב עם שלושה ילדים על בית ששילמתי כל שקל עליו. ולא גנבתי ולא דבר. עוד יסופר רבות הודות מעלליי..

    אהבתי

  2. פינגבאק: הזמנה לחברי התנועה לאיכות השלטון לשתף חוויות אישיות על החברות בתנועה | בלוג איכות השלטון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s