מסמך השוואתי בדבר הצהרת הון

מאת: איתמר גופברג, תומך ומתנדב בתנועה לאיכות השלטון

בימים אלה עלה הדיון הציבורי בדבר חובת הצהרת הון לחברי הכנסת. לפני שנגיע למצב בארץ נבחן תחילה את המצב במדינות שונות ברחבי העולם.

במדינות רבות בעולם קיימת חובה של נבחרי העם להצהיר על הונם בתוקף מסמך הנקרא – הצהרת הון. היקף ההצהרה שונה ממדינה למדינה ולעתים אף כולל את משפחתו המצומצמת של נבחר הציבור. לרוב, כמו בבתי הנבחרים של ארה"ב, שוויץ, גרמניה, בריטניה וקנדה, חייב נבחר הציבור לציין בנוסף להונו הקיים גם רווחים בהווה ורווחים עתידיים הנובעים מבעלותו על מניות, ממשרות נוספות בהן הוא מחזיק בנוסף למשרתו הציבורית וכן רשימה מפורטת של מתנות שקיבל ומענקיהן. 

בחלק מן המדינות, פיגור בהגשת הצהרת ההון או הגשה שאינה על פי הכללים עלולה לגרור קנסות כספיים. בארה"ב הקנס הוא רק 200 דולר אולם בבלגיה המחמירה, הקנס יכול להאמיר לסכום של 5,000 יורו. בארה"ב ובאיחוד האירופאי קיימים משרדים בוועדות האתיקה שמיועדים אך ורק להגשה תקינה של הצהרת ההון על ידי נבחר הציבור. באי הגשה או איחור חריג רשאית ועדת האתיקה להפעיל עונשים נוספים כהשעיית נציג הציבור מהפעילות הפרלמנטרית. חשוב לציין כי הצהרת ההון אינה מוגבלת אך ורק למסמך הפיננסי. לרוב גם קיימת חובה להצהיר על אינטרסים של נבחר הציבור וכן גם על מעסיקים ועבודות קודמות. בארה"ב, קנדה, גרמניה ודנמרק חייב נציג הציבור לציין מה הייתה עבודתו טרם היבחרו, והאם יש לו חלק בחברות כלכליות גם אם רק בתפקידי יעוץ. חלק מן המדינות כדוגמת קנדה דורשות פירוט אף בפעילות בארגונים שלא למטרות רווח.

בנוסף להצהרת ההון גופא, בחלק מן המדינות כדוגמת בריטניה, גרמניה והאיחוד האירופאי נבחר הציבור חייב להודיע בתחילת ועידות בהן הוא משתתף על קיומו של ניגוד אינטרסים בין טובתו הוא לטובת הציבור. ברוב המדינות הוא רשאי להישאר על מנת לקחת חלק בדיון בנושא אך אינו רשאי להצביע, ואולם בקנדה נאסר עליו אף להיות נוכח בדיון.

לא בכדי במדינות רבות מופיעה הצהרת ההון כחלק מהקוד האתי של חברי הפרלמנט, שכן הצהרת ההון היא אחד הכלים לעודד שקיפות בבתי הנבחרים וכן להגביר את אמון הציבור בנבחריו מתוך ההבנה שכנבחרי ציבור, מחויבותם לציבור הינה גבוהה יותר ממחויבותו של האזרח הפשוט. ישנן מדינות כבלגיה וצרפת בהן הצהרת ההון נועדה להוות מסמך משפטי ורק שופט מוסמך לעיין בה. אולם האיחוד האירופאי מצא לנכון לפרסם במרשם ציבורי את כלל הצהרות ההון של נבחריו על מנת לעודד את שקיפותו. במרבית המדינות ההצהרה נתונה בידי ועדת האתיקה. ועדת האתיקה אחראית לרוב תקופתית או בסיום עבודתו של נבחר הציבור לבחון את השינויים בין הצהרות ההון התקופתיות של נבחר הציבור. מטרת הבחינה היא לאתר גורמים מחשידים וניגוד אינטרסים בין פעילותו הפרלמנטרית ופעילותו הכלכלית של נבחר הציבור.

אז מה המצב בישראל?

מתוך תקנון הכנסת פרק ו' ינואר 2014: כל חבר כנסת חייב למסור תוך שישים יום מכניסתו לתפקיד את הזכויות, הנכסים, ההון וההתחייבויות שיש לו ולבני משפחתו. כמו כן כל מקור הכנסה שיש לו או לבני משפחתו. כמו כן, מחויב חבר הכנסת למסור הצהרת הון נוספת שישים יום מיום עזיבתו את התפקיד. הצהרת ההון נמסרת ליושב ראש הכנסת והוא זה האחראי להעבירה לידי הועדה לאתיקה במידה ויש עבירה על כללי התקנון או אף ליועץ המשפטי או במידה ויש חשד לעבירה פלילית. לא רק חברי כנסת מחויבים בהצהרת הון, אלא גם אנשי ממשל בכירים כראשי עיריות.

לכאורה נדמה שהמצב בארץ אינו שונה מהמצב ברוב מדינות העולם, אולם נדמה שבפועל הצהרות ההון וכן הטיפול בהן הוא עניין של הפקר. ועדת האתיקה יכולה רק לנזוף בחברי כנסת המתעלמים מן הוראות התקנון, ובמידה וחבר כנסת עובר על העבירה פעמיים, הם רק נוזפים בו בשנית! (ראו החלטה מס' 11/18 של ועדת האתיקה מיום ה-3.11.2009). כמו כן, על פי התקנון לא ברור מי אחראי לבדוק את ההבדלים בין הצהרות הכניסה להצהרות היציאה של חברי הכנסת, וכן כי גם דרוש צו משפטי על מנת לבחון אותן (על פי אותו המזכר).

מעניין לציין כי על סמכותו של יושב ראש הכנסת להעביר לידי גורמים משפטיים את הצהרת ההון, אולם בישראל המעשה לא נעשה. בהתחשב בחוסר מחויבותה של ועדת האתיקה להטיל סנקציות על חברי הכנסת שאינם עומדים בתקנון הכנסת, סביר להניח שגם הצהרות ההון עצמן אינן מסמך המשקף את הונו האמיתי של נבחר הציבור. אי לכך, אין סביר כי בפועל אין כל חשיבות ראייתית להצהרת ההון. אין זה פלא שבאף אחד מן המשפטים המנוהלים כנגד נבחרי ציבור בארץ, איש לא מצא לנכון לבחון את הצהרת הונם של החשודים.

לסיכום, על אף הדמיון בחובתם של חברי הכנסת להגיש הצהרת הון לבין שאר נבחרי הציבור בעולם, נדמה שבארץ אין יכולת אכיפה או ענישה לחברי כנסת שבוחרים פשוט לאחר או אף להימנע מהגשת ההצהרה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s