צודק, חכם ומחויב המציאות

מאת: עו"ד דניאל דושניצקי, התנועה לאיכות השלטון

כלי התקשורת מוצפים בפרשנים המשמיעים את קולו של יצחק תשובה ומשרתים את האינטרסים שלו, לאור ההחלטה של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לחייב את פירוק הקרטל של תשובה ונובל אנרג'י בתחום הגז. בחסות המתקפה האינטרסנטית הזו נשתכחו העובדות. 

נתחיל בשאלה הבסיסית, מהי בעצם אותה החלטה היסטורית של פרופ' גילה, שנמצאת במוקד הסערה? בניגוד לטענות הנשמעות, לא היה מדובר בחוזה חתום ומחייב בין המדינה לבין תשובה. למעשה, אותו חוזה הוא מעין עסקת טיעון ששקלה המדינה לערוך עם תשובה ונובל אנרג'י, על רקע עבירה פלילית שלכאורה ביצעו חברות הגז. מהי אותה עבירה פלילית? חברות הגז יצרו קרטל בכך שהן – כמתחרות הגדולות בענף הגז – החליטו לשתף פעולה במקום להתחרות אחת בשניה, ובכך הגבילו ופגעו בתחרות.

אנחנו כבר יודעים, שהעדר תחרות משמעו לרוב העלאת המחירים לצרכנים, לכולנו. בדיוק בגלל זה קבע המחוקק הישראלי שקרטל הוא עבירה פלילית, אלא אם קיבלו הצדדים מראש אישור מהמדינה. בענייננו, לא ביקשו החברות אישור שכזה, למרות שתשובה ידע שהוא חייב לבקש אישור כזה – כי בעבר, במאגר קודם, המדינה חייבה אותו לבקש אישור. יש המנסים לטעון שזה קטנוני. אנחנו בתנועה לאיכות השלטון חושבים שעבירה פלילית הפוגעת במשק כולו ובכיס של כל אחד מאיתנו איננה דבר קטנוני.

ההטעיה חמורה אפילו יותר. ככל עסקת טיעון, כדי לתת לה תוקף חוקי, צריך לאשר אותה בבית המשפט, בעניינינו בבית הדין להגבלים עסקיים. עסקת הטיעון עם תשובה ונובל אנרג'י טרם הוגשה לבית הדין ובוודאי שאישור כזה לא ניתן. עכשיו ברור לנו שגילה לא חזר בו מחוזה מחייב, הוא פשוט הבין – לאחר ששמע את עמדת הציבור – שהאינטרס הציבורי לא מאפשר לו להגיש את עסקת הטיעון לאישור בית הדין, כי זו עסקה שתהיה רעה לציבור.

אז זועקים תומכיו של תשובה, שההחלטה תעכב בעשור את הפקת הגז ממאגר לוויתן, עיכוב שייפגע בציבור. אני מבטיח לכם שהמציאות הרבה פחות מפחידה. למדינה יש כלים וחובה למנוע עיכוב כזה: המחוקק מחייב את מי שמחזיק ברישיון להפקת גז להתחיל ולקדוח תוך שלוש שנים מהרגע שניתן לו רישיון, וגם לאחר מכן לפעול ללא הפסקה להפקת גז. אם הוא לא עושה זאת, המדינה זכאית לקחת לו את הזכויות במאגר. האם נובל אנרג'י, החברה שתישאר במאגר, תסתכן בפגיעה כלכלית משמעותית ותאפשר שיופקע לה הרישיון? אני, בדיוק כמוכם, בספק.

ומה הרוויח הציבור מההחלטה? לפני מספר ימים קיבלנו הוכחה רשמית למה שכולנו הרגשנו בכיס: מחיר הגז שגובות חברות הגז הוא כפול(!) מהמחיר בשוק תחרותי, והציבור משלם מיליארדי ש"ח מיותרים בשנה – הכל בגלל המונופול. לולא התערבותו של גילה, תושבי ישראל היו חיים לצילו של המונופול הזה במשך 50 השנים הקרובות ומשלמים לו אחוזים נכבדים מהמשכורת שלהם כל חודש.

אבל הדבר החשוב ביותר הוא דווקא ההפחתה המשמעותית מכוחו של מונופול הגז בישראל, שגם לפי המשנה ליועץ למשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, לא רק משפיע על יוקר המחיה, אלא זולג גם לעבר השפעה כוללת על המשק ועל המדינה. כוח כה רב בידי מונופול, המשפיע ומשחית את תהליך קבלת ההחלטות במדינה, פוגע בדמוקרטיה.

ואולם רק עכשיו, כשאחד הרגולטורים הפעיל את סמכותו לטובת הציבור, לאחר שנים של מחדלי הרגולציה והיעדר שיתוף פעולה בין רשויות השלטון השונות, לפתע פתאום ממהר ראש הממשלה להורות על "עבודת מטה". התנועה לאיכות השלטון קוראת לכל הרגולטורים להתעורר מתרדמתם ולפעול יחדיו כדי להגן ולהבטיח את אינטרס הציבור. מה שבטוח, אנחנו נהיה שם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s