הצעה של אזרח מודאג להקמת מועצה ממלכתית לחינוך ולטיפול בילדי המדינה

מאת: גדליהו לשם

(מכתב שצפוי להישלח ל-120 חברי הכנסת ה-20 לאחר הבחירות)

חבר כנסת יקר,

אני מבין שאתה מבין, כי הכנסת ה-20 מתכנסת ולאף אחת מהמפלגות אין בשורה חדשה לאזרחי המדינה. לא משמאל, לא מימין ולא מהמרכז. הכנסת כולה מתבוססת באותו הבוץ של הכנסת שקדמה לה, ואולי, בכנסת ה-20 תצא בשורה חדשה לאזרחי המדינה. לכן פונה אני אליך, לקרוא בעיון הצעה זו: אני קורא להקמתה של מועצה ממלכתית לחינוך ולטיפול בילדי המדינה

מועצה זו תהיה מעוגנת בחוק יסוד, תקציבה בחוק יסוד והיתרה מתרומות העם היהודי והתפוצה הפלסטינאית הישראלית. יסוד הרעיון הוגש לבן-גוריון בשנות החמישים, אך נדחה מחוסר אפשרות למימון והאתגרים שעמדו למדינה בזמן ההוא. הרעיון אומר כך: אפשר לפתור את בעיית החינוך באופן מקיף, בכך שהמדינה תיקח על עצמה, דרך המועצה הממלכתית לחינוך וטיפול בילדי המדינה העברית, לדאוג לצורכיהם של כלל ילדי המדינה כאילו הפכה המדינה להיות הורי ילדיה: יהודים, חילונים, דתיים, חרדים, דרוזים, מוסלמים, בדואים, צ'רקסים ונוצרים בנושאים הבאים:

 • לימודים: פנימיות יום משעה 7 בבוקר ועד 5 בערב. מגיל 4 ועד 13. 20 ילדים בכל כתת לימוד ומורה על כל 10 ילדים. בגילאי 4 ו-5. על כל 3 ילדים מורה מומחה בשיטת "המונטסורי". יותר מורים, מורות, מדריכים ומדריכות ללימודי העשרה וטיולים.
 • לימודי העשרה: חוגים, טיולים ועוד.
 • הלבשה: לבוש מלא והנעלה, חורף קיץ, ובגדי ספורט.
 • הזנה: 3 ארוחות ליום, בקר, צהרים וארוחת ערב קלה.
 • בריאות: מרפאות בבית הספר (טיפול שוטף,כולל ביקורים במרפאות חוץ). יותר עבודה לרופאים ואחיות, פסיכולוגים ויועצים למיניהם.
 • ציוד למידה לילדים: תיקים, ספרים, מחברות וציוד כתיבה לעבודה בבית ובכתה. אהבה לילדים, מכל הסובבים אותם והרבה ממנה.

יסוד הרעיון מונח במטרה לתת לכל ילדי המדינה הזדמנות שווה לקדמה. בניית חברה בריאה בגופה ובנפשה, שתהא מושתת ביסודם של 10 הדיברות וערכי הדמוקרטיה, פיתוח רוח ההתנדבות ונתינה לזולת, למשפחה, לחברה ולמדינה. אין צורך בבהלה ראשונית ולהדמיה למשטרים שעברו מן העולם. אין צורך בבהלה ראשונית לאמור: הדבר יעלה הון עתק. הביטוח הלאומי יעביר כספי תמיכה לאם על ילדים עד גיל שלש שנים, והחל מגיל 4 ועד לגיל 13 יעברו הכספים למועצות האזוריות (פירוט בהמשך). כמו כן, יוטל מס על כל עובד זר במדינה ומס מזערי לכל אזרח המדינה כולל נושאי דרכון ישראלי החיים בחו"ל ו-20% מכל עסקה של מנהל מקרקעי ישראל יועבר למטרת פרויקט זה.

כל פעילויות המועצה הממלכתית תעשה ברמות האזוריות ובשלבים, כאשר ועדה ציבורית תקבע אזורים אשר הזמן לא שפר עליהם, ומכל גווני הקשת הסקטוריאליים וקריטריונים אשר ייושמו בשלבים ותשאף ליצור תגובות שרשרת מפעילות המועצה הלאומית הממלכתית ברמות אזוריות. בנוסף, כלל הפעילויות האזוריות תשאבנה לתכן כוחות עבודה אך ורק מהאזור המוגדר בקריטריונים. לא יתקבלו לעבודה עובדים זרים או מחברות כוח – אדם, או מאזורים אחרים (פרט למומחים ומקצוענים).

המועצה הממלכתית לחינוך ולטיפול בילדי המדינה אינה באה להחליף את משרד החינוך, התרבות והספורט. היא מוקמת לסייע למרכזי השלטון המקומי והאזורי לפתח ולהתפתח. הקמתה תיכנס לחוקי היסוד של המדינה ותהא גוף א-פוליטי, שתקציבו השנתי מועבר מהעוגה הלאומית בקביעות.

המועצה תוקם מתוך החשש לעתיד דורות ההמשך, כמדינה קולטת הגירה ומתוך רצון אמיתי לא לפתח אי-צדק חברתי ושכבות מצוקה (ילדים בסיכון, נשירת ילדים מבתי-ספר חבורות רחוב ועוד), אלא לתת הזדמנות שווה לכלל ילדי המדינה לקדמה ופיתוח אישי וחברתי. המועצה תקדם ילדים למצוינות בהמשך הדרך, ובמקביל יש לתת הדעת ליותר בתי ספר מקצועיים, אשר ידרשו לפיתוח המדינה לעתיד.

גם מנהיגים דגולים יכולים לטעות וטעותם הייתה בגדול! כיום אנו רואים את המצב המדאיג.

בברכה,

גדליהו לשם

מושב עין-איילה

מיקוד 30825

דאר-נע חוף הכרמל.

טלפקס : 04-6399920

דואר אלקטרוני: gedaliahul@yahoo.com

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הצעה של אזרח מודאג להקמת מועצה ממלכתית לחינוך ולטיפול בילדי המדינה

 1. רינה'לה הגיב:

  הצעה מבורכת, חייב להיות שינוי במדינה וצודק שחייבים להוסיף מרפאות מור בבתי הספר. כך כולם יוכלו לקצור את הפירות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s