רוצים את הקול שלנו? תתחייבו להיאבק בשחיתות

מאת: יאיר שחר, מתמחה בתנועה לאיכות השלטון

השבועות האחרונים של מערכת הבחירות עומדים בסימן של כמה וכמה פרשות שחיתות. שורה של אנשי ציבור בכירים, לרבות ח"כים וסגנית שר, חשודים בקבלת שוחד שמגיע לסכומים של מאות אלפי (ואולי אף מיליוני) שקלים; שר בכיר מקצה במחשכים משאבים ציבוריים למקורבי מפלגתו על חשבון הזכאים להם; סגן שר חשוד בשימוש במשאבי משרדו לצורך תעמולת בחירות; ח"כ טרי ממשיך לשמש כמנכ"ל חברה פרטית בעודו מכהן בכנסת – והרשימה לצערנו עוד ארוכה וחוצה מפלגות. גם השמירה על נורמות של התנהגות ראויה בזרוע האחראית על אכיפת החוק – משטרת ישראל – חטפה מכה אנושה בימים אלה ממש

לכל אלה אין מקום במערכת שלטונית מתוקנת, כמו זו שצריכה להיות כאן.

אולם למרות ים החשדות שממלא את סדר היום שלנו, רוב המפלגות המבקשות את אמון הציבור עדיין לא פרסמו תוכנית מקיפה להילחם ולמגר את התופעה, מלבד שתי מפלגות שבחרו להבליט את המאבק בשחיתות השלטונית לקראת הכנסת הקרובה. תחילה היתה זו מפלגת "כולנו”, שפרסמה תוכנית מקיפה הנוגעת בנושאים מרכזיים בתחום קידום השקיפות: קריאה לשקיפות תקציב המדינה והעברות תקציביות והתחייבות לחשוף יומני פגישות ולוחות הזמנים לציבור. האם חבריה יעמדו בהבטחות האלו או שלא? נטל ההוכחה יהיה עליהם.

הבאה בתור היתה מפלגת "יש עתיד", שפרסמה תוכנית מפורטת משל עצמה למלחמה בשחיתות השלטונית. בתוך התוכנית בולטות הדרישות להרחקת עבריינים שהורשעו בעבירות שנושאות עמן קלון מהכנסת ומהממשלה, הסדרת פעילות הלוביסטים בכנסת וחקיקה לחיזוק של חושפי שחיתויות. העובדה שחלק מחברי הסיעה, לרבות העומד בראשה, פעלו בניגוד להצהרות הנוכחיות של המפלגה, מעלה ספק אם הפעם תעמוד המפלגה בהתחייבויותיה. אך עצם ההצהרה החדשה – יחד עם יתר התוכנית – היא מבורכת.

ומה עם יתר המפלגות? אלה שרוצות את כס השלטון, אלה שרוצות להיות שותפות לכך או רוצות להציג אלטרנטיבה? עד כה חסרה התייחסות מקיפה מספיק לנושא. דווקא לאחר כהונה קצרה, שכללה כמה הישגים בתחום של הגנה על חושפי שחיתות והגברת השקיפות בפוליטיקה, מצופה מכל המפלגות להתייחס לנושא בהתאם. לא להסתפק במה שנעשה עד היום אלא להמשיך ולהתקדם למערכת פוליטית שהמאבק בשחיתות הוא חלק ממשי מסדר היום שלה.

גם לחברים בכנסת הבאה לא תחסר עבודה בתחומים האלו. המאבק על שמירת משאבי הטבע – הגז הטבעי, חופי הים ועוד – רחוק מסיום. הפיקוח על קשרי הון ושלטון רחוק מלהיות אידיאלי. בכירי הבנקים ממשיכים לגרוף בונוסים נדיבים גם על רקע חובות שטופחים, אותם הם מנסים לגלגל לכספי המסים שלנו. כל הסוגיות האלה, ועוד אחרות, מחייבות התייחסות אמיתית של המפלגות לפני שהן יבקשו שוב את תמיכת הציבור.

כדי לגרום לשאר המפלגות להציג תוכניות מתאימות, ועוד יותר מזה לקדם בפועל את המאבק בשחיתות, המאבק הזה חייב לעלות על סדר היום הציבורי. לכל קבוצה במערכת הפוליטית נוח לזנוח את הנושא לטובת עיסוק בנושאים חשובים אחרים – כלכלה, ביטחון ומה לא – אבל המערכת השלטונית נשארת נגועה בשחיתות. וגרוע מכך, היעדר התייחסות ולחץ ציבורי שמשכיח את הנושא, הופך את הכהונה של נבחרי ציבור מורשעים ללגיטימית. רק אם הנושא יבלוט בסדר היום הציבורי בתקשורת וברשתות החברתיות, המצב עשוי להשתנות לטובה – וזה בידיים שלנו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s