כנסת של רודנים

מאת: ד"ר עזרא דבר, חבר בתנועה לאיכות השלטון

זהו מצב חירום לדמוקרטיה בישראל, למדינה ולאזרחיה: מסתמן מצב שבו כמעט מחצית מחברי הכנסת במושב הבא יהיו "נבחרים" של אישיות אחת – ראש המפלגה הרודני שמיין אנשים לפי טעמו ולפי צרכיו. זו תופעה הרסנית למדינה דמוקרטית וקטנה, היא מכרסמת בכל חלקי הטוב הקיימים עדיין. זה התחיל במפלגות החרדיות וש"ס, אחריהן הגיחה "ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן, בבחירות האחרונות מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד הרחיבה את המעגל, ועכשיו מפלגת "כולנו" של משה כחלון מאיימת להטביע את הדמוקרטיה, כשבעתיד הלא רחוק רוב חברי הכנסת יהיו "נבחרים" של רודנים קטנים וישראל תהיה מדינה של קליקות. 

הליכוד, העבודה, הבית היהודי ומרצ – רק ארבע מפלגות דמוקרטיות בישראל

מה שמוזר ולא מובן בסיפור הזה, שלא רק הציבור הרחב אלא גם אינטלקטואלים שתפקידם לשמור על הדמוקרטיה, להתריע מפני סכנות מסוג זה ולמנוע אותן, לא הפנימו את גודל הסכנה וההידרדרות מתרחשת כדבר מובן מאליו. על הדמוקרטיה להגן על עצמה ולכן יש צורך דחוף לעצור ולחסל את הסחף הזה. תפקיד מרכזי ומכריע במשימה זו שייך לציבור הישראלי. צריך שיהיה ברור: כשאזרח מצביע בעד אחת המפלגות הללו הוא גורם נזק קודם כל לעצמו ואחר כך לציבור כולו.

ברור שאין שיטת הבחירות המקדימות נטולת פגמים, תקלות ודילים שמעיבים על התוצאות, אבל טובים פריימריז מרשימת מועמדים ממונים. לכן, יש לחזק את הסמכויות של ועדת הבחירות, כך שתוכל לאשר רק רשימות מועמדים שנבחרו בצורה דמוקרטית במוסדות המפלגה. ברור שמפלגות שאינן עומדות בתנאי הזה זקוקות לזמן כדי להקים מנגנון מפלגתי ולערוך בחירות. לשם כך יש לדחות את הבחירות לשלושה־שישה חודשים. הגיע הזמן להתעורר.

=====

פורסם במקור ב"הארץ" בתאריך 15/2/15: http://bit.ly/19nXVqM

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על כנסת של רודנים

 1. משה בן הרוש הגיב:

  כתב את זה – ד"ר עזרא דבר, חבר בתנועה לאיכות השלטון – למטה התייחסותי.

  …"זהו מצב חירום לדמוקרטיה בישראל, למדינה ולאזרחיה: מסתמן מצב שבו כמעט מחצית מחברי הכנסת במושב הבא יהיו "נבחרים" של אישיות אחת – ראש המפלגה הרודני שמיין אנשים לפי טעמו ולפי צרכיו. זו תופעה הרסנית למדינה דמוקרטית וקטנה, היא מכרסמת בכל חלקי הטוב הקיימים עדיין. זה התחיל במפלגות החרדיות וש"ס, אחריהן הגיחה "ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן, בבחירות האחרונות מפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד הרחיבה את המעגל, ועכשיו מפלגת "כולנו" של משה כחלון מאיימת להטביע את הדמוקרטיה, כשבעתיד הלא רחוק רוב חברי הכנסת יהיו "נבחרים" של רודנים קטנים וישראל תהיה מדינה של קליקות.
  הליכוד, העבודה, הבית היהודי ומרצ – רק ארבע מפלגות דמוקרטיות בישראל
  מה שמוזר ולא מובן בסיפור הזה, שלא רק הציבור הרחב אלא גם אינטלקטואלים שתפקידם לשמור על הדמוקרטיה, להתריע מפני סכנות מסוג זה ולמנוע אותן, לא הפנימו את גודל הסכנה וההידרדרות מתרחשת כדבר מובן מאליו. על הדמוקרטיה להגן על עצמה ולכן יש צורך דחוף לעצור ולחסל את הסחף הזה. תפקיד מרכזי ומכריע במשימה זו שייך לציבור הישראלי. צריך שיהיה ברור: כשאזרח מצביע בעד אחת המפלגות הללו הוא גורם נזק קודם כל לעצמו ואחר כך לציבור כולו.
  ברור שאין שיטת הבחירות המקדימות נטולת פגמים, תקלות ודילים שמעיבים על התוצאות, אבל טובים פריימריז מרשימת מועמדים ממונים. לכן, יש לחזק את הסמכויות של ועדת הבחירות, כך שתוכל לאשר רק רשימות מועמדים שנבחרו בצורה דמוקרטית במוסדות המפלגה. ברור שמפלגות שאינן עומדות בתנאי הזה זקוקות לזמן כדי להקים מנגנון מפלגתי ולערוך בחירות. לשם כך יש לדחות את הבחירות לשלושה־שישה חודשים. הגיע הזמן להתעורר"…
  סוף ציטוט.

  אח"כ מתפלאים שכ- 20 מנדטים בכל בחירות מתנדנדים ומבולבלים. מה שהכי מדאיג שאנחנו שבויים בתוך מערכת שבינה לבין טובת המדינה אין קשר. כל אחד חושב שהוא הוא המלך שיביא את הישועה – בדרך משקר ומגזים את עצמו בלי מודעות עצמית, בלי להבין שכולנו רואים שמדברים במנטרות – כמו לפיד למשל, שממציא המצאות, חוזר עליהם כמנטרה מתוך הנחה שהציבור לא יבחין בעובדות וזה מה שקורה למתלבטים, הם טובעים בעובדות. לפיד היה שר אוצר גרוע, כלכלנים בכירים אומרים שעשה מלא טעויות, הוא עצמו מודה בכל מקום שהיה יהיר ועשה טעויות ובכל מקום אני שומע אותו שביבי רצה מטוס פרטי בשווי 70 מיליון והוא מנע אותו. הנה עוד דמגוגיה לתפארת. מטוס זו השקעה רבת שנים שאמורה לעמוד לרשות ראש ממשלה, כל ראש ממשלה ב 30 השנים הבאות. מה זה 70 מיליון ביחס ל 30 שנים? זה במיקרו ממחיש מה זו דמגוגיה.

  עכשיו כחלון, בעבר לפיד האבא עם שינוי, אביגדור ליברמן, ציפי לבני עם התנועה וקדימה לפני, המרכז עם 4 הנסיכים, ד"ש של פעם – שרלטנים יחידים שהורסים כל חלקה טובה בדמוקרטיה.

  כל אלה, שעליהם כתב ד"ר עזרא דבר, חבר בתנועה לאיכות השלטון, ואת דבריו ציטטי כאן למעלה, מבטיחים הבטחות שלא יעמדו בהן, חושבים שהם הם המושיעים, שאם הצליחו במשהו נקודתי, פורשים, בונים כוח כשליטי יחיד, והורסים את היכולת של האזרחים להיקשר לצד פוליטי כזה או אחר. לא סתם יש לנו בכל בחירות כ – 20 מנדטים מתלבטים שלא יודעים מה רוצים מהחיים שלהם – 20!! מנדטים מתלבטים בכל בחירות, אנשים מבולבלים ולא יודעים מה לעשות, עם מי ללכת – מבחינתם, אלמן ישראל, אין מנהיג בישראל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s