השינוי מתחיל בראש

מאת: משה בן הרוש

פתאום התעייפתי. הרבה רפש, הרבה לכלוך, הרבה שנאה, צד נגד צד, כאילו אנחנו לא אותה מדינה שאזרחיה יודעים להתאחד רק במשברים, למה רק במשברים? בלי משברים כמעט שונאים צד אחד את השני, מתעבים, נאמרים דברים חמורים, הכפשות, מחפשים בוץ, מסיתים, מדיחים. רק לא זה, רק לא זו, רק לא ההם, רק לא חרדים, רק לא הומואים, רק לא שמאלנים, רק לא ימניים. אין בושה – הוסרו הכפפות. לא מדברים על מהות, על הדברים החשובים באמת. 

מה שהכי מדאיג זה שאנחנו שבויים בתוך מערכת שבינה לבין טובת המדינה אין קשר. כל אחד חושב שהוא הוא המלך שיביא את הישועה – בדרך משקר ומגזים את עצמו בלי מודעות עצמית, בלי להבין שכולנו רואים שמדברים במנטרות. מבטיחים הבטחות שלא יעמדו בהן. חושבים שהם הם המושיעים, שאם הצליחו במשהו נקודתי, פורשים, בונים כוח כשליטי יחיד והורסים את היכולת של האזרחים להיקשר לצד פוליטי כזה או אחר. לא סתם יש לנו בכל בחירות שליש מתלבטים שלא יודעים מה רוצים מהחיים שלהם – 20 עד 30 מנדטים מתלבטים בכל בחירות, אנשים מבולבלים ולא יודעים מה לעשות, עם מי ללכת. מבחינתם, אלמן ישראל, אין מנהיג בישראל.

ראש מערכת שמועל באמון הציבור, שלוקח לכיסו, לא עושה רק נזק שהוא גרם אישית – זה פינאטס (פרוטות). זה במקרה הטוב מאות אלפים, במקרה הכי גרוע כמה מיליונים, וזה עוד יחסית מעט. יש נזק עקיף עצום מימדים שלא מדברים עליו. ראש מערכת לא ישר, שלא דואג שהכפופים לו יפעלו במנהל תקין גורם נזק של מיליארדים למדינה בכל שנה. כל ראש מערכת שתחתיו מלא פקידים, שמורחים ומכפפים, תכפילו בכמה עשרות, ובכך הגעתם לסכום של כמה עשרות, אם לא מאות מיליארדים נזק עקיף למדינה.

Screen Shot 2015-02-22 at 4.23.07 PM

איור: כלכליסט

אנו חיים במדינה שעובד שמתריע על שחיתות הופך לנרדף, לאיש הרע בסיפור והמערכת תדאג להקיא אותו. לוחם בצה"ל שהיה מוכן להקריב את חייו לטובת המדינה יוצא לשוק החופשי, רואה איך מאעכרים מצליחים והוא לא ומה שהוא עושה בחזרה זה לדפוק את המדינה: אינסטלטור יתקן ויציע בלי חשבונית, רופא יקבל מעטפת כסף כדי לקדם ניתוח, אדריכל ייקח ערימה של כסף כדי ייסדר תוכנית בנייה כי מישהו בפנים יעזור לו, ראש ממשלה יקבל שוחד כדי לבנות מפלצת מגורים וייפתחו תוכנית "יצאת צדיק" כי מסתבר שהרוב לא צדיקים.

האמת? מעייף, מייאש, מקווה לשינוי. הפעם בלי שאצביע על צד כזה או אחר, בלי שאכוון למישהו/הי/הם מסוים/ת/מים. לא כיף לראות את מה שמתנהל לנו מול הפנים בחודשיים האחרונים. מערכת בחירות מאוד מכוערת. אף צד לא מקשיב לצד השני, הייתי שותף לזה בחודשיים האחרונים מחשש למדינה. בצדק, לא בצדק – מה זה חשוב? כתבתי, התרעתי, התעמתתי, הגבתי, עניתי בציניות, עניתי ברצינות, בצחוק, הייתי חלק ממשהו מאוד לא טוב שעובר על המדינה שלנו. פתאות הסתכלתי על העניין מהצד, הכרחתי את עצמי להביט בלי עמדה לצד מסוים ועלתה לי שאלה, מה יותר גרוע? שנתפורר מבפנים או שינחיתו עלינו פצצת גרעין?

אפשר לשנות. הכל תלוי בראש, בראש של כל ראש מערכת – ראש ממשלה, שר, ראש עיר, מפכ"ל משטרה, מנהל בית חולים, מנהל בית ספר, ראש הפרקליטות, ודומיהם בכל ראש/ראשת מערכת, שיציב סטנדרטים גבוהים, ערכיים, ינהיג מול הכפופים לו סטנדרטים גבוהים, לא יסכים לפחות ממנהל תקין, יגן על הישרים ויבוא חשבון עם הלא ישרים. אני תמים? נאיבי? יתכן. זה מה שאני רוצה שיקרה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s