שנה אחרי: הכוכבים והלקחים הנשכחים של פרשת הולילנד

מאת: יאיר שחר, מתמחה בתנועה לאיכות השלטון

שנה לאחר גזר הדין האמיץ של השופט דוד רוזן, פרשת הולילנד ירדה מהכותרות. דווקא כאשר אהוד אולמרט, האישיות הבכירה ביותר שהורשעה בפרשה, הורשע בשבוע שעבר בפרשת שחיתות נוספת, זה זמן טוב לחזור ולהביט שוב בפרשת הולילנד. אך כאן, מעבר אולמרט עצמו, כמה מהכוכבים והלקחים של פרשת הולילנד לא זכו להתייחסות כלל. ביניהם היו אורי לופוליאנסקי ואורי שטרית, שניים מהאישים הבכירים שניהלו את חיי היומיום של תושבי ירושלים. בית המשפט גזר עליהם בצדק מספר שנות מאסר, שלא זכו להתייחסות ציבורית ותקשורתית ראויה. חשיפת הפעילות המושחתת שלהם היא תמרור אזהרה לציבור, שצריך לפקוח עין על מקביליהם ברשויות אחרות.

כלי התקשורת המרכזיים עסקו בעיקר בהרשעה המהדהדת של אולמרט, מתוקף התפקיד הציבורי האחרון שהחזיק בו כראש ממשלה, ופחות בגלל התפקיד שבמסגרתו לקח חלק פעיל בפרשת שחיתות מהקשות שהיו כאן. תחתיו כיהנו כמה וכמה אנשי ציבור בדרגים נמוכים יותר – חלקם לא פחות מרכזיים ממנו בפרשה. נתמקד כאן בשניים מהם בזכות התפקידים שמילאו בשעה שדרסו את החוק ואת הנורמות הבסיסיות של טוהר המידות: מהנדס העיר שטרית, ומחזיק תיק התכנון והבנייה לופוליאנסקי, לימים ראש העיר שירש את אולמרט.

לופוליאנסקי היה כבר אז דמות מוכרת בציבור, ודאי בירושלים, ומסיבות טובות מעבר לפוליטיקה המקומית. את שמו של שטרית רוב הציבור בישראל לא הכיר לפני שהפרשה התפוצצה. אפילו לא רוב תושבי ירושלים, שכל נושאי התכנון והבנייה בעיר מגורם הופקדו בידיו. שניהם, וגם מורשעים אחרים בפרשה, חסו בצלו של ראש העיר המוכר וראש הממשלה לעתיד. אז מה כל כך חשוב בבעלי התפקידים האלה? למה בית המשפט גזר על לופוליאנסקי 6 שנות מאסר (לפני הערעור הקרוב), ועל שטרית 7 שנות מאסר – העונש המקסימלי בחוק?

שניהם יכלו לבלום את מיזם הולילנד בהקדם, עוד לפני שהגיע לשולחנו של ראש העיר. הם שותפים לאחריות על מדיניות התכנון הכוללת בעיר והשפעתם בנושאים אלו מכריעה כמו זו של ראש העיר. לצד הניתוק הבולט לעין בין מתחם הולילנד לנוף הטבעי שחוסל, עולה בעיה חריפה ששניהם היו צריכים לדאוג לה מתוקף תפקידם.

הולילנד מצב מוצע

מפת התוכנית של פרויקט הולילנד

בסמוך לפרויקט הולילנד, קיימת שכונה נוספת – רמת שרת. שתי השכונות זקוקות לשטחים פתוחים, אלא שפרויקט אחד נסמך על העתודה הירוקה של השני, ולהפך. חלק משמעותי ממה שיועד להיות שטח פתוח נמצא היום במתחם הבנוי של הולילנד. כל זה לא מנע ממחזיק תיק התכנון וממהנדס העיר – כאמור, לופוליאנסקי ושטרית בשנים ההן – לקדם במקור בנייה בשני אזורים סמוכים במקביל.

חלק מהשטח של הולילנד נכלל בחישובי השטחים הפתוחים של העירייה, גם תוך כדי תהליך הבנייה. איך זה קורה? ובכן, עוד במהלך התכנון, שתי התוכניות נסמכו על אותו שטח פתוח (מסומן בירוק), אף שרובו יועד לתושבי רמת שרת ולא לשתי השכונות. העירייה אף הלכה לקראת היזמים, ואפשרה להם לבנות יותר דירות למגורים, שהגדילו את הכנסותיהם, בתמורה לפיתוח פארק בדרום מערב התוכנית. כל זה לא בוצע בשנים שבהן נבנה הפרויקט, וכך לא נותר לשכונה הקיימת שטח ירוק מפותח משלה. כשמתקיימת חפיפה כזאת, שתי השכונות מפסידות, אך יזמי הולילנד הרוויחו כלכלית מהמהלך. את כל השיקולים האלה הכירו לופוליאנסקי ושטרית, מה שלא שינה את קבלת ההחלטות שלהם. כשליחי ציבור היה עליהם להתעקש על קיום ההבנות האלה ולא לוותר.

הולילנד מפת שכונות

מפת האיזור

מעבר לקלון שיש בעצם קבלת השוחד, שניהם (ומורשעים אחרים) עמדו לפגוע בסביבה ובאיכות החיים של תושבים ללא הצדקה. שניהם ניצלו עמדות מפתח שלא מוזכרות בתוך הדיון הציבורי בפרשה. עדיין לא ברור אם בניית פרויקט הולילנד באופן שאנו מכירים אותו היום היתה עדיפה לאזור על פני חלופות אחרות; מה שוודאי לא מיטיב עם התושבים הוא ששטח שיועד לרווחתם לא מנוצל כראוי.

מי שבטח הרוויח מהתוצאה הסופית הם יזמי הולילנד ובעלי התפקידים בעיריית ירושלים שחלקם נטלו שוחד. רוב המורשעים הועלמו מהפוקוס הציבורי כאילו אין סיבה לזכור אלו עמדות מפתח השחיתו, דרך טיפוח קשרים פסולים בין הון לשלטון. אלא שיש ועוד איך סיבה לזכור במי מדובר ובאלו עמדות החזיקו אותם עבריינים מורשעים, לפחות כדי שנוכל לפקוח עיניים בעתיד.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

3 תגובות על שנה אחרי: הכוכבים והלקחים הנשכחים של פרשת הולילנד

 1. משה בן הרוש הגיב:

  למה להסתפק בלהזכיר רק את ה 2 האלה: לופוליאנסקי ושטרית. תסתכלו בתמונה שבקישור, כמה מושחתים ועבריינים פליליים שהורשעו בבית המשפט יש בתמונה הזו?
  כמה עבריינים לכאורה שלא המשיכו בחקירתם יש בתמונה זו?
  * נשיא (קצב) אנס שיושב בכלא.
  * ראש ממשלה (אולמרט) שאו טו טו ישב בכלא. הורשע כבר שלוש פעמים והיד עוד נטויה.
  * שר אוצר (הירשנזון) מושחת שגנב מליונים שנועדו להנצחת נרצחים בשואה ושישב שנים בכלא.
  * שר המשפטים (רמון), שכשנחטפו חיילי צה"ל בלבנון דחף את לשונו לפה של חיילת בכפיה והורשע בהטרדה מינית.
  * בוזי' הרצוג ששתק בחקירות ושמר על זכות השתיקה בחקירות בענייני ברק.
  * רוני בראון, זה עם "האצבעות הזריזות", שר הפנים שתועד בפרשת ההצבעות הכפולות וגם מפרשת בראון חברון.
  וגם אלו שהיו צריכים להיחקר
  * על מאיר שטרית פרסמו שיש לו הון עצמי של 58,000,000 ש"ח. מאיפה?
  * לברק יש 5 דירות ומי יודע עוד כמה מליונים. מאיפה?
  * חברי כנסת אחרים התעשרו רק אחרי שנהיו חכי"ם. איך?
  * פואד בן אליעזר שמצאו בכספתו דולרים.
  בתמונה גם חברי כנסת מש"ס שמזכירים לנו כמה ח"כ שלהם ישבו בכלא:
  *דרעי, *בניזרי, *לוי ועוד כמה***"כוכבים"…לא זוכר, הם רגילים להיכנס לכלא, קשה לספור.
  כאן קיצרתי, למעוניינים להעמיק, תקראו למטה. מדהים כמה מושחתות בתמונה אחת.

  אהבתי

  • משה בן הרוש הגיב:

   בלי קשר, כתושב רמת שרת, אני רוצה שישטיחו את המתחם הזה. יש לחוקק חוק פינוי פיצוי, לפצות בנדיבות את רוכשי הדירות במתחם מושחת זה (הם לא אשמים) ולהרים אותו באוויר בפיצוץ מבוקר וגנדיוזי למען יראו אבל יותר חשוב למען יראו – בלשון יפחדו לעשות דבר כזה שוב.

   אהבתי

 2. משה בן הרוש הגיב:

  קצת יותר רחב, בפרספקטיבה שנכתבה סמוך להרשעה של אולמרט על הולילנד.
  סיום משפט הולילנד והרשעתו של אולמרט בקבלת שוחד הינה התקופה המושחתת ביותר בישראל. התקופה המושחתת של ישראל שבה השתרשו להם, כמובן מאליו, בלי ששמנו לב, (בישלו אותנו על אש קטנה עד שהתרגלנו) הרגלים של שחיתות ומושחתות, ככה בשוטף, כשגרה, כמובן מאליו, כאילו הם ואפסם עוד. שחיתות אישית מראש הפירמידה, עובר למעכרים, דרך הקבלנים והבנקאים ועד לזנב, עד לקטנים, כשבדרך כל שרשרת מקבלי ההחלטות משומנים בשוחד וכך המדינה שלנו נראית. כך התנהלה המדינה ב 25 שנים האחרונות. כבר לא בושה לקבל שוחד כמו בעבר. בעבר מקבל שוחד התאבד וראש ממשלה שבחשבון אשתו בחו"ל נמצאו דולרים התפטר. היה פעם מוסר, היתה בושה. לא עוד. כבר אין בושה.

  תסתכלו בתמונה. מה אנו רואים שם? נשיא (קצב) אנס שיושב בכלא. ראש ממשלה (אולמרט) שאו טו טו ישב בכלא. שר אוצר (הירשנזון) מושחת שגנב מליונים שנועדו להנצחת נרצחים בשואה ושישב שנים בכלא. שר המשפטים (רמון), שכשנחטפו חיילי צה"ל בלבנון דחף את לשונו לפה של חיילת בכפיה והורשע בהטרדה מינית, והשופטת ששפטה אותו החליטה ללא קלון. למה? תשובתה: זה רמון, זו מעידה חד פעמית וזה עונש מספיק בשבילו. בוזי' הרצוג ששתק בחקירות ושמר על זכות השתיקה בחקירות בענייני ברק. רוני בראון, זה עם "האצבעות הזריזות", שר הפנים שתועד בפרשת ההצבעות הכפולות וגם מפרשת בראון חברון (שמאז פסק הדין שהרשיע את אולמרט מסתובב באולפני הטלויזיה, יחד עם איזה יצחק לבני – מלחכי פינכה של אולמרט, היו גם עורכי דין שהגנו/מגינים, גם אחרי פס"ד, בחירוף נפש על אולמרט. כולנו ראינו, התעצבנו, התבעסנו, וכולם מספרים כמה החבר שלהם בן אדם מיוחד וכמה בית המשפט לא צודק. מבחינתם אין שופטים בתל אביב. המושחתים מאשימים בשחיתות את מי שהעמיד אותם לדין ואת מי ששפט אותם. על מאיר שטרית פרסמו שיש לו הון עצמי של 58,000,000 ש"ח. מאיפה? לברק יש 5 דירות ומי יודע עוד כמה מליונים. מאיפה? חברי כנסת אחרים התעשרו רק אחרי שנהיו חכי"ם. איך?בתמונה גם חברי כנסת מש"ס שמזכירים לנו כמה ח"כ שלהם ישבו בכלא: דרעי, בניזרי, לוי ועוד כמה…לא זוכר, הם רגילים להיכנס לכלא, קשה לספור. הרבה מהמצולמים מעורבים בפרשיות שנחקרו, הואשמו, סופר עליהם בעיתונות. חלקם הורשעו, ישבו בכלא ואוטוטו ישבו בכלא. להבדיל, (זו לא עבירה פלילית) עמיר פרץ שמונה בקומבינה פוליטית, כי היה חזק-אך בלי תבונה, לשר הבטחון וכולנו זוכרים את המשקפת הסגורה ואיך אכלנו אותה במלחמת לבנון השניה בגלל חוסר ניסיונו. ניזכר שבאותה ממשלה היה גם חלוץ, הרמטכ"ל השחצן, שהרגיש חבטה בכנף ושמכר ניירות ערך שלו תוך כדי שהוא שולח חיילים לקרב. קראדי היה מפכ"ל שהודח ע"י ועדת זיילר שקבעה שבכהונתו איפשר לעולם התחתון לחדור לצמרת המשטרה. אם זו לא תמונה של מושחתים, אז מה כן? מפחיד להיזכר, מפחיד לחשוב שהיינו בידיים של המושחתים האלה.

  כל כך חשוב היה פסק דין של שופט אחד אמיץ, פסק דין אמיץ, יסודי ומנומק (700 עמודים), של השופט דוד רוזן, שפסיקתו הינה גם מתיחת ביקורת על שלושת השופטים שישבו במשפטו של אולמרט והוציאו אותו זכאי. רק לחשוב שאלה היו עשויים גם להיות השופטים בתיק הולילנד. צמרמורת מהידיעה שזה היה עשוי לקרוא. לכן כל השבחים לשופט רוזן שהחזיר במעט את האמון במערכת המשפט בישראל. בפסיקתו נטע השופט רוזן, בקצת לפחות, את התקווה שלא יושבים בבתי המשפט המחוזי ואני מקווה גם בעליון, שופטים שפוטים שאין להם אומץ. תמיד זה אחד אמיץ נגד שיטה שהלכה ונרקבה. השופט רוזן החזיר במעט את האמון אחרי הנזקים במשפט אולמרט הקודם. מקווה שמערכת המשפט תתיישר לפיו, תקבל אומץ, תחזיר את האמון.

  רבים הפסיקו להאמין, לפחות אני, במערכת המשפט מאז הפסיקה שאולמרט זכאי במשפט ראשונטורס וטלנסקי. הייתי בטוח שגם הפעם (לאור סוללת עורכי הדין היקרים של אולמרט ושופטים בלי שיניים, ומסתבר בדיעבד שיש גם חשד להדחת עדה ושיבוש מהלכי משפט-לא עושה חשבון המושחת הזה) יצא אולמרט היחיד שלא יורשע. חוסר האמון של הציבור, שלי לפחות, בבית המשפט הפך לעובדה. מעטפות כסף, מעטפות דולרים התעופפו שם מיד ליד, כל אחד במדינה ידע שמדובר בדברים לא כשרים, בשוחד, בשימונים של אנשים מטעם, בשלח לחמך על פני המים ושלושה שופטים, רופסים, חלשים, על גבול הטמטום, החליטו שזה לא, "אין מספיק הוכחות" נגד הראש והרשיעו את הזוטרים (שולה זקן בניהם-ששכבה על הגדר) ואת ראש הפשע הוציאו זכאי. מזל שהמדינה מערערת, במיוחד לאור התפכחותה של שולה זקן, שאולמרט השתמש בה, מיצה את טוב ליבה ונאמנותה וזרק אותה לכלבים.

  איזה מזל שלא היה לו, לאולמרט וחבורתו הזחוחים, מספיק שכל לעטוף אותה (את זקן), לאתרג אותה. איזה מזל שחשב ש"השמש זורחת לו מהתחת", בדיוק כמו שקצב חשב "שהשמש זורחת לו מהתחת" או שחשב על התחת של אלה שאנס וזה שיבש לו את השכל, עלה לו השתן לראש, וקיבל את השטוזה של 7 שנים בכלא. ומי קלט אותו שם? בניזרי שמתפאר היום שסתם הורשע. איזה מזל שהיו לאולמרט עורכי דין זחוחים שהלכו ל"ספר לחברה" (בלכר לאילנה דיין בעובדה) כמה הם מוצלחים וכמה הוציאו את זקן מושחתת ושקרנית. איזה מזל שאולמרט ועורכי דינו טענו בחקירה בניו יורק שיוסי אולמרט קיבל את הכסף מדכנר (חשבו שזה יהיה לטובתם) ובבית המשפט פתאום הפכו את הטענה שלהם שיוסי אולמרט לא קיבל את הכסף (הבינו שזה לא לטובתם שקיבל). אז למי להאמין, לאולמרט א' או לאולמרט ב'. לא פלא שהשופט רוזן מצא את אולמרט שקרן. לא רק שמצא אותו שקן גם פירט למה, וכל אלה שטוענים שאין מספיק הוכחות מנסים ליצור איזה ערפל, יחצנות בשכרה שמייצרת קונספירציה (יש לו מלא כסף, יכול להרשות לעצמו). הציבור לא מטומטם. עכשיו כבר מאוחר, אנו יודעים את האמת.

  האנשים האלה היו עסוקים במכירת חיסול של המדינה לטובת כיסם האישי. אולמרט היה מוכן למסור את הר הבית, הכותל וחצי ירושלים כי לא היה מרוכז באינטרסים של המדינה והיום אנו יודעים במה היה מרוכז. האיש שמכר את הולילנד תמורת שוחד, כמעט מכר את העיר העתיקה לידי טרוריסטים תמורת כלום. אוי ואבוי לנו אם זה היה קורה. היו נמצאים אמנון אברמוביצי'ם, ונחום ברנעמים, וסימה קדמונים, ושמעון שיפרים, ובן כספיים ודומיהם הרבים בעיתונות הכתובה, ברדיו ובטלויזיה, שהיו עוטפים אותו כמו אתרוג ולא היו נותנים להרשיע אותו, בדיוק כמו שאת שרון הצילו כי לשיטתם מי שמגרש/מפנה ישובים (מגוש קטיף) עושה את האג'נדה שלהם ולכן צריך להגן עליו, לאתרג אותו.

  דתיים יגידו יש דין ויש דיין. יגידו שאלוקים העניש את שרון, שסוף גנב לתליה, שאנס מקומו בכלא, שיש בורא עולם ויש משגיח על עם ישראל. אני קורא את הדעות האלה אבל אני לא מגיע כמוהם "לרמה דתית רוחנית שלהם", אני לא כל כך מפליג למחוזות האלה, אני אומר שפשוט שיחק לנו המזל. היה לנו מזל שקצב התחרט מעסקת הטיעון והיה מזל שהיה שופט אמיץ כמו דוד רוזן שהרשיע ראש ממשלה בשוחד.

  גם איזה מזל שהיה דכנר אחד, שכל כך כעס על המושחתים הזחוחים – גם הוא היה מושחת, עד שהחליט ש"תמות נפשי עם פלישתים", עם הרשעים, הגנבים, המושחתים, מקבלי השוחד. הנקמה שלו היתה כל כך מתוקה שהיה מוכן להקריב את עצמו, וכמה עיתונאים מטעם זלזלו בו, הכפישו אותו, אומרים שעורך הדין של אולמרט "הרג אותו" בגלל החקירה. אחרי חקירה קשה ומרושעת הלך האיש לישון ולא קם יותר. הקריב את עצמו לקורבן ואנו, אזרחי ישראל, חייבים לו תודה. דכנר היה יחיד בדורו. נדיר בדרך כלל למצוא בין המושחתים שיעשו דבר כזה.

  אין לי ספק שיש עוד פרוייקטים מושחתים שפשוט לא יודעים עליהם כי כנראה דכנר אחד, כאמור, הוא יחיד בדורו. בדרך כלל המושחתים יודעים להסתדר ביניהם ולשמן אחד את השני. יש פי כמה וכמה פרויקטים מושחתים שלא יודעים עליהם מאשר אלה שנחשפו. סתם בשליפה, יש איזה בנין מאוד גדול ומכוער בחיפה שמסתיר את קו החוף. בעיתונות אומרת איזה חברת מועצה שהיא יכולה להצביע על 10 כאלה. לך תדע אם לא שימנו שם בכירים שיאשרו. אכיפת החוק שלנו ללא יכולת אמיתית לבער את השחיתות. טוב שהורשעו כל אלה שהתרגלו לומר …״זה לא אני״…״לא ידעתי״…״אני עוסק בדברים הגדולים ולא מתעסק בדברים הקטנים״…היא אשמה, היא המושחתת, אני לא ידעתי״…״אני לא קשור לעובדה שמישהו העביר לאח שלי כסף״…מה שמיוחד בפס״ד של השופט רוזן שקבע הלכה שבכירים לא יוכלו לטעון יותר לא ידעתי. לא יחזיק מים יותר טענה כזו. איזה מזל שהשופט רוזן היה יעיל, תכליתי, אמיץ.

  אני מרוצה ששולה זקן התעשתה. מבינה שכדי להציל את עצמה, משפחתה, היא חייבת להפסיק להיות מטומטמת. עוד צפויים לנו דברים מסמרי שיער. מה שזקן תספק ירעידו את אמות הסיפין שלנו. מדובר ב 25 שנה של שחיתות לפחות. אני בעד שיכבדו את עסקת הטיעון עימה. שתספק את כל ה"חרא", שתשב 11 חודשים פחות יום בכלא ושתחזור למשפחתה. מה שבטוח אסור שתחזור לפעילות פוליטית גם היא, וכנראה לא תחזור.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s