סופה של עמלת "הודעה ללקוח"

מאת: אריאל אוסרן, בלוג איכות השלטון

המחאה החברתית יצרה שינוי תפיסתי בציבור והעלה על סדר היום הציבורי מגוון נושאים שלא היו קודם לכן חלק מהשיח היומיומי. אחד הנושאים הללו הוא הדיון בגבולות הסבירים של השוק החופשי, ומתי הוא מפסיק להיות "חופשי" וגולש לתחומי ה"קפיטליזם חזירי". בתוך כך, עוד באותה שנה הוקמה הוועדה לבחינת התחרותיות במערכת הבנקאית, ששמה לה למטרה לגבש המלצות לפתרון הבעיות הקיימות במערכת הבנקאות הישראלית. 

ביולי 2012 התפרסם דו"ח הביניים של הוועדה ובו היא קראה, בין היתר, להפחתה ולביטול של מספר עמלות משמעותיות. אחת מהן היא עמלת "ההודעה ללקוח" אשר מחייבת את הלקוח בעמלה שמשתנה בין הבנקים ונעה בין 50 ל-90 ש"ח, בגין מכתב שנשלח לו מהבנק באופן אוטומטי על אירועים כגון פיגור בתשלומים, הודעה על החזרת צ'ק או התראות אחרות. בדו"ח אף הודיע המפקח על הבנקים, דודו זקן, כי אם הבנקים לא יורידו את מחיר העמלה – בנק ישראל ימצא נכון להתערב ולהכניסה לפיקוח.

כשנה וחצי לאחר מכן, לאחר שראה כי הבנקים אינם שומעים לקולו של המפקח על הבנקים, החליט יורם מועלמי, יו"ר העמותה לצמצום פערים חברתיים, להרים את הכפפה ולעשות מעשה. העמותה, שקמה לפני כשנה, נועדה להיאבק בצמצום הפערים החברתיים ובעוולות חברתיות וכן לסייע לשכבות מוחלשות. בעברו עבד מועלמי בפנימיה לילדים בסיכון ומשם מגיעה המודעות לנושא המורכב של הפערים החברתיים בחברה הישראלית. מועלמי רתם לעניין גם את גדי טרקיי, סגן יו"ר העמותה ויו"ר הקהילה האתיופית באשדוד, ואת אלון ביטון, שפועל כתחקירן העמותה.

Screen Shot 2015-03-29 at 8.06.33 PM

יורם מועלמי, יו"ר העמותה לצמצום פערים חברתיים

"לפני כחצי שנה פנה אלינו לקוח של אחד הבנקים והתלונן על כך שחייבו אותו בסך 53 ש"ח על הודעה לפיה הוא נכנס לחריגה במסגרת", מספר מועלמי. "במקרה נוסף, נודע לנו על לקוחה של אחד הבנקים שנדרשה לשלם עמלה בסך 66 ש"ח בלא פחות מ-7 מקרים שונים בשנת 2014 בלבד. כתוצאה מכך החלטתי כיו"ר העמותה לנקוט יוזמה ולשים סוף לתופעה”. מועלמי מבהיר כי העמלה היא עוולה חברתית חסרת היגיון שכן מדובר בפלט פשוט מהמחשב שאינו גורר עימו מאמץ נוסף. לאחר שבחן את הנושא והתעמק בו, גילה מועלמי שהעניין כבר עלה בעבר, אך מאז קריאתו של זקן לבנקים להוזלת העמלה פן תוכנס לפיקוח, דבר לא השתנה.

"פניתי בצורה מסודרת למפקח על הבנקים, שם נעניתי כי הנושא נמצא בטיפול”, ממשיך מועלמי, ולאחר מספר ניסיונות נוספים לברר את ההתקדמות בנושא שלא העלו דבר, החליט מועלמי להסיר את הכפפות ושלח מכתב נוסף לבנק ישראל בו איים שאם הבנק המרכזי לא יפעל ליישום קריאתו של זקן מדו"ח הביניים – הוא יעתור לבג"ץ. "לצערי, הדבר מלמד על כך שבנק ישראל מגלה אטימות וניכור בכך שאינו מגלה איזון בין שמירה על יציבות המערכת הבנקאית לבין טובת הציבור", מדגיש מועלמי. שבועיים לאחר איומיו של מועלמי, שיגר המפקח על הבנקים טיוטה בה קרא כי העמלה תוכנס לפיקוח של בנק ישראל, והחל מה-1 ביולי, היא תעמוד על 5 ש"ח בלבד.

מאבק"אני שמח מאוד על הצלחת המאבק ועל כך שהוא יטיב עם כיסם של מאות אלפי ישראלים", מתגאה מועלמי. מבדיקות שנערכו בנושא עולה כי סך הכנסות הבנקים מעמלה זו לבדה מגיעות ליותר מ-100 מיליון ש"ח בשנה, אך מועלמי אינו מסתפק בזה. "נמשיך להילחם בעמלות הנוספות שאין להן מקום במערכת הבנקאית בישראל, ואנו גם שוקדים על ייסוד הבנק החברתי הראשון, שבעליו יהיה ציבור הלקוחות, ובכך נשים סוף לחזירות בשכר מנהלי הבנקים."

חשוב להבהיר כי אמנם מדובר בסכום מרשים בהחלט שנחסך לציבור, אך דרושים עוד צעדים רבים ונוספים במאבק לקידום התחרותיות בענף הבנקאות, שכן לא שם מצוי הכסף הגדול. כולנו תקווה ששר האוצר הטרי ישכיל להשתמש במומנטום החיובי וירתום אליו את שומרי הסף הרלוונטיים כדי לקדם רפורמות אמיצות נוספות במאבק הקשה נגד הריכוזיות הבנקאית בישראל ולהפחתת הנטל בצורה משמעותית מכתפי הציבור.

=====

עמוד הפייסבוק של העמותה לצמצום פערים חברתיים: העמותה לצמצום פערים -הקול החברתי בכנסת

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סופה של עמלת "הודעה ללקוח"

 1. hshimshi הגיב:

  מה עם החיובים של הודעה ללקוח של תאגידי המים

  אהבתי

 2. סולומון הגיב:

  שלום
  היתה לנו חברת בניה ובנק לאומי הרג אותה עם רביות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s