מבחן האמינות – מבחן המציאות

מאת: נצר שוחט

הבחירות מאחורינו סוף סוף וזו ההדמנות שלנו – הבוחרים – לבחון את המנהיגים בהם בחרנו. לבחון ולא לשכוח. עתה, נקשיב לדברים שנאמרים ויותר מכך, נצפה בפעולות שנעשות. אלו העדויות האמיתיות, יותר מכל הדברים שנאמרו בזמן מערכת הבחירות. 

הבחירות מאחורינו סוף סוף, והנבחרים עומדים עתה בפני מבחן המציאות. אנו רוצים איכות שלטון ומבחן המציאות הוא זה שיקבע את מידתה בפועל. איכות השלטון מתבטאת בעיני בראש ובראשונה במידה בה כל נבחר ציבור ממלא את תפקידו ובכך שמייצג אותנו, הבוחרים. את כולנו, את אלה שבחרו בו וגם את אלו שלא. ברגע שנבחר ציבור מבצע פעולות לפי שיקולים אחרים, אישיים, אנוכיים, ומועל באמון הציבור – אין איכות לשלטון.

התנועה לאיכות השלטון מתמקדת בהפיכת חלק מאותן פעולות אנוכיות לבלתי חוקיות במקומות בהם החוק אינו מספק, וכן בווידוא שהחוק אכן נאכף – וטוב שיש מי ששומר על הדברים הללו. אך בעיני, הכוח היחידי כנגד בעיות באיכות שלטון הוא היכולת שלנו הבוחרים לזהות אנוכיות באנשים ולהוקיע אותה. מבחן האמינות הוא המבחן האמיתי עבור הנבחרים.

הבחירות מאחורינו סוף סוף ואני שואל את עצמי, כיצד ניתן לזהות אנוכיות בפעולות ואמירות הנבחרים? הדוגמה הטובה ביותר שאני יכול לחשוב עליה היא בתהליך הרכבת הממשלה. תהליך זה, אותו אנו חווים בימים אלה, מספק עבורנו שלל דוגמאות לאנוכיות. האם אדם רוצה להיות שר בגלל הכוח שמקנה לו התפקיד? הוא המועמד בוחר את המשרד רק על פי יוקרתו? האם לא מגיעים לנו שרים, אנשים המנהלים את הרשות המבצעת, המומחים בתפקידם?

אני חולם על היום שבו להיות שר בממשלה לא יהיה עוד "ג'וב" ושהתפקיד לא יימדד על פי גודל תקציב המשרד והסמכויות הרבות שמוקנות לו. אני חולם על היום שבו אדם מועמד לתפקיד שר בשל היותו מומחה תוכן, בגלל היותו הגיוני וחכם. בגלל יכולתו לייצג את כלל אזרחי ישראל בתפקיד ביצועי זה. בגלל יכולתו לעמוד מול פיתויים וקשיים הנובעים מכוחו של התפקיד – ובוודאי שלא לקבל לתפקיד אדם שנכשל בתפקיד זה בעבר, שכבר מעל בתפקיד תוך הפגנת אנוכיות יתרה.

הייתי רוצה לראות ממשלה ללא "שר בלי תיק", תפקיד שאין בו דבר פרט לאנוכיות גרידא של המבקשים אותו. הייתי רוצה לראות ממשלה בה שרים אינם חברי כנסת, שילוב שמעיד בעיני, מעבר לבעיית הפרדת הרשויות, על חוסר מחוייבות לתפקיד השר אותו קיבלו על עצמם (שהרי כך, "כמה נוח", במידה ויעזבו את תפקיד השר, יוכלו תמיד לחזור לכנסת). הייתי רוצה לראות שרים שטובת המדינה וכלל האזרחים היא שנמצאת בראש מעייניהם – ואני מזמין את קוראי דברים אלה לחשוב על האיש/ה שבהינתן שארית תקציב לשנה מסויימת יהיה בו/ה את אורך הרוח להימנע מלהגיד "יש לבזבז אותו בכדי שלא יקטן התקציב בשנה הבאה" – זוהי יושרה אמיתית וזה מסוג האנשים שהייתי רוצה בראש המדינה.

הבחירות מאחורינו סוף סוף ולכאורה עבר זמנם של הבוחרים והגיע זמנם של הנבחרים. אין זה נכון. יותר מתמיד זהו זמננו, של הבוחרים. אנו אלו שיכולים באמת ליצור עתיד טוב יותר אם רק נקשיב, נבחן ונזכור.

=====

לקריאה נוספת בבלוג של נצר – http://bit.ly/1I3J1W8

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s