אסור להעניש את התלמידים בעוול קולקטיבי

מאת: סתיו בסר

בימים אלה אנו עדים לרמיסת החירות הבסיסית וכללי הצדק הטבעי של תלמידי ישראל בידי בעלי הסמכות במשרד החינוך. טרם הצלחתי למצוא צדק מהותי, אנושי או שוויוני במהלכים של משרד החינוך, המתפרשים כאשמה קולקטיבית בתלמידי ישראל. אחד המניעים החזקים ביותר לדיון במעמדם של התלמידים נובע מההבנה שאנו אמורים להיות אלה האמונים על יצירת מסגרות חינוכיות שהמונעות את הפגיעה בכבודם. לא ניתן להעניש את ציבור התלמידים בעוול קולקטיבי כזה. אין בהפרת זכויותיהם לכבוד משום עשיית צדק לכל. 

בעלי הסמכות במשרד החינוך נדרשים לראות נכוחה את המציאות העומדת בפניהם. האם במצב שבו עבירות חמורות של הדלפת בחינות הבגרות מתבצעות בידי מבוגרים עובדי המשרד, ראוי להעניש את התלמידים הנבחנים בהיעדר טוהר בחינות? האם לא ניתן את הדעת על כך שאותם מבוגרים שהתחנכו באותה מערכת חינוך, הם הפועלים חדשות לבקרים באותם דפוסים מעוותים? האם זו הדוגמא האזרחית של מובילי מערכת החינוך שאנחנו רוצים להקנות לילדינו?

בחינות בגרות

באמנות חברתיות להם מתחייבת ממשלת ישראל נמצאים בין היתר זכותם של הילדים לכבוד, להגנה, לחופש תנועה ולמניעת התעללות פיזית או רגשית. ודווקא כאן, במערכת החינוך, זירת כל הפעולות ביחד, נבחרים אמצעים משוללי חסד, אמון ואהבה בתלמידי ישראל. מוטב היה שהאשמה תופנה כלפי אלו המפירים את החוק והנהלים במשרד החינוך, ולא כלפי קבוצת קצה הנתונה לחינוך וחסד. ראוי היה שיינקטו פעולות כנגד המבוגרים האחראים בחבורה אלו שאמונים על החינוך על הסדר ועל הנראות הציבורית אותה מחפשים בעלי השררה במשרד החינוך.

בשם הצדק בחרו לאפשר קביעת נהלי בחינה הפוגעים לכאורה בנבחנים בדרך שאינה מאפשרת להם חופש תנועה בתנאי לחץ, הפוגעת באופן ישיר בסיכויי שלהם להגיע לבחינה בתנאים אנושיים ולהצליח בה, כל אחד לפי כישוריו ויכולותיו. ישנם בני נוער רבים הפגועים מהחלטה זו, ובשם אי הצדק הזה על הציבור לפנות ולדרוש את שינוי ההחלטה, בין אם ישירות למשרד החינוך האמור להיות אחראי להחלטותיו ובין אם באמצעות בית המשפט. ראוי יהיה שנאמץ את המקורות, שנאמר: "מה ששנוא עליך, אל תעשה לתלמידיך".

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s