הרחבת הממשלה: לעשות צחוק מהחוק

מאת: אלי סולם, מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון

לא ברור מה חמור ממה, הגדלת הממשלה כדי לשרת צרכים פוליטיים צרים, או התירוץ שפרסם הליכוד למעשה. לאחר ההצבעה שבה אושרה הצעת החוק להגדלת מספר השרים, פרסם הליכוד הודעה מאירת עיניים המסבירה כי הרחבת הממשלה "חוסכת כספי ציבור על ידי הגדלת היציבות השלטונית". זה לטובתכם, נוזפת בנו הודעת הליכוד. 

הכנסתאת הודעת הליכוד צריך להדוף בשתי ידיים ולקרוא לה בשמה: היתממות צינית שאינה מתקבלת על הדעת. שכן, התכחשותו של נתניהו ושותפיו לחוק היסוד שתוקן רק לפני שנה כדי להגדיל בהליך מזורז את ממשלתו הבאה, הוא מעשה הפוגע ביסודות הדמוקרטיה.

הגדלת הממשלה פוגעת באמון הציבור ובמערכת הפוליטית, זאת לנוכח ההצהרות ערב הבחירות על הקמת ממשלה שנושאים חברתיים יעמדו בראש מעייניה, והנה הציבור צופה בנבחרים המציבים בראש סדר היום שלהם את ניפוח הממשלה. ממשלה רחבה משמעותה עלות גבוהה ביותר ובזבוז כספי ציבור למימון לשכות וכל הכרוך בכך.

לא פחות מהפגיעה באמון הציבור, גם הנזק שייגרם לעבודת הכנסת הוא חמור וכבד. כאשר מחצית מחברי הקואליציה יהיו טרודים במשרדיהם, הנחוצים והלא נחוצים, מי יעשה את העבודה הפרלמנטרית? את החקיקה, השאילתות, מענה לציבור, העבודה בוועדות ועוד?

מנגנוני השלטון הינם כלי בידי הממשלה לשרת את האזרחים. הם אינם אמורים להיות בני ערובה בידי הנבחרים, שמוענקים ללא צורך אמיתי במסגרת הליכים קואליציוניים. אין זה ראוי לשנות את חוקי המשחק חדשות לבקרים בהתאם לנסיבות ולצרכים פוליטיים צרים ונקודתיים. צעדים אלו מעידים על חקיקה פזיזה, שמבטלת את יכולתם וחובתם של חברי הכנסת לבדוק את החקיקה ולבקרה. כמו כן, צעדים אלו מעידים כי בפועל הצעה זו מונעת מאינטרסים פוליטיים בלבד. בכניעה ללחץ פוליטי מצד גורמים שונים, על הממשלה נגזרים שיתוק, בזבזנות וחוסר יכולת תפקוד.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הרחבת הממשלה: לעשות צחוק מהחוק

  1. פינגבאק: האם אכן קיים בישראל שלטון דמוקרטי? | בלוג איכות השלטון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s