מחטף המשכנתאות בהוצאה לפועל

מאת: שמחה ניר, עו"ד

לקחת משכנתא על ביתך, ולימים כשלת בפירעון ההלוואה. עתה נשארת חייב לבנק מיליון שקל ובהיעדר כל יכולת להיפרע ממך בדרך אחר, הבנק פתח נגדך תיק הוצאה לפועל (הוצל"פ) ולבקשת רשם ההוצל"פ (שהיא יחידה אורגנית של משרד המשפטים) התמנה כונס נכסים על ביתך. הכונס הצליח למכור את ביתך בשלושה מיליון שקל והעביר (אם בכלל העביר, אבל זה נושא לפוסט אחר) לבנק את מיליון השקלים המגיעים לו. הבנק עכשיו שמח וטוב-לב – והתיק נסגר. 

לפי חוק ההוצל"פ (וגם לפי ההיגיון הבריא) העודף שמסתכם בכשני מיליון שקל מגיע לך, החייב. אך למעשה הוא זולג ונעלם בניצוחה של מערכת ההוצל"פ ואפשר לשכוח ממנו. כך זולגים/נגנבים מדי שנה (בהערכת מינימום-מקסימום זהירה, המבוססת על פרסומים גלויים של רשות האכיפה והגבייה, יחד עם "חיבור שניים ושניים" הנגזר מהכרתי את המערכת) בין מיליארד אחד (1,000,000,000) לבין ארבעים מיליארד (40,000,000,000) שקל. וכאמור – מדי שנה בשנה.

לפני שנשאל "איפה הכסף?", מן הראוי לשאול מי אחראי לכך שעודפי הכינוס לא מגיעים למי שזכאי להם – דהיינו החייב. ומי שאחראי לכך, על פי החוק, הם רשמי ההוצל"פ המנהלים את התיקים ורשות האכיפה והגבייה המעסיקה אותם ומנהלת את כל המערכת. ומה טוענים כל המעורבים כאשר החייב דורש את המגיע לו? רשות האכיפה והגבייה טוענת: "הכסף לא אצלנו. הוא אצל הזוכה או אצל הכונס". השאלה שמתעוררת היא מדוע רשם ההוצל"פ משחרר את הכונס מתפקידו מבלי לוודא שעודפי הגבייה יגיעו למי שזכאי להם? על השאלה הזאת אף אחד לא נותן תשובה. אפילו לא תשובה בלתי-משכנעת.

רשם ההוצל"פ (זה שסגר את התיק לבקשת הכונס, בלי ליידע את החייב שלפי דיווחו של הכונס עצמו יש בתיק עודפים לזכותו) ייתן החלטה לאקונית: "התיק סגור. הבקשה נדחית". ואילו עורך-הדין (אשר חובש שני כובעים – כובע הכונס וכובע בא כוחו של הבנק – ביניהם מהטל לפי הצורך שלו) אומר שהוא פעל על פי החלטות הרשם.

נו, ואיפה הכסף? זאת אנחנו לא יודעים. מה שאנחנו כן יודעים הוא שאם רשמי ההוצל"פ לא היו עוצמים את עיניהם ולא היו משחררים את כונסי הנכסים מתפקידם לפני שהם מביאים לקופת ההוצל"פ את העודפים, כל השוד הזה היה יכול להימנע.

שאלת המיליון דולר היא: האם רשמי ההוצל"פ וכל המנגנון סביבם – החל ממנהל רשות האכיפה והגבייה, דוד מדיוני, וכלה באחרון הפקידים – היו נותנים לכונסי הנכסים להתעשר בלי לגרוף את חלקם-הם? תשובה ראשונה: הם נאיבים, כולם, ולא מבינים מה הם עושים. פראיירים שמסכנים את עצמם ואת חירותם, ונותנים לאחרים להתעשר. תשובה שנייה: כולם מושחתים, כולם שותפים לחלוקת השלל. מהי התשובה האמיתית? תגידו אתם.

על מה אין מחלוקת? אין מחלוקת על שני דברים: על כך שמערכת האכיפה היא האחראית לנושא, ועל כך שהחייבים לא זוכים לראות את הכספים המגיעים להם. ואם אין מחלוקת – מדוע המתחייב-מן-החוק הזה לא מתבצע? תגידו אתם.

על טיפולן של רשויות החוק

לי אין עניין אישי בנושא. מעולם לא נפגעתי מהשיטה, גם לא בעקיפין, ומעולם גם לא ייצגתי חייב שנפגע מהשיטה. אך את קוֹל שַׁוְעַת בַּת-עַמִּי, מֵאֶרֶץ מַרְחַקִּים (ארה"ב) אני שמעתי. לבי דואב ואין מרפא. המשטרה, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה מסרבים בעקשנות לחקור את תלונותיי ואת תלונותיהם של אחרים בנושא וגם חברי הכנסת (הקודמת) לא היטו לי אוזן. גם אל הוועדה לבחירת שופטים פניתי, משעלה על הפרק קידומם לשפיטה של שני רשמי הוצל"פ המעורבים בנושא, והבעתי התנגדות לקידומם של אלה, אבל גם הוועדה הזאת לא טרחה לענות לי ואף בחרה אחד מהם לכהונת שופט (לא אתפלא אם גם השני בדרך לקידום).

משכלו כל הקצים עתרתי לבג"ץ, אבל הבג"ץ זרק אותי מכל המדרגות מבלי לתת לי את יומי בבית המשפט. מה "יעצו" לי שופטי בג"ץ? שאטוס (על חשבוני) בחזרה ארצה מארה"ב על מנת להתלונן על התופעה במשטרה. זאת לאחר שהסברתי להם שאין לי כל עניין אישי בדבר, שכבר עשיתי גם את זה וזה לא הועיל ושממילא כל הידיעות שבידי כבר נמצאות בידי המדינה. כמו כן לי עצמי אין ידיעות מכלי ראשון, כך שבכל מקרה יהיה צורך לגשת אל הראיות המקוריות (הנמצאות ממילא בידי המדינה).

אבל כל זה לא עזר ובג"ץ, כאמור, ניער את חוצנו מהנושא הזה, אשר לכאורה מהווה את פרשת השחיתות השלטונית החמורה ביותר במדינת ישראל מאז היווסדה. הרבה יותר מפרשת הולילנד והרבה יותר מפרשת רונאל פישר.

=====

לפנייה לעו"ד ניר במייל: quimka@quimka.com

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על מחטף המשכנתאות בהוצאה לפועל

 1. יוסף הרמן הגיב:

  מדהים!!

  אהבתי

 2. בתי'ה מרום הגיב:

  שמחה איש יקר, אולי עכשיו אפשר שוב לשלוח תלונה ללה"ב…אולי היום הם "רעננו" את השורות ומי שמשליך את התלונות על שחיתות "לפח" אולי אולי לא שם? שווה לנסות…אני מוכנה להתלונן שוב, גם בעניין הסולמית וגם בעניין האישי שלי? תוכל לעזור לי?

  אהבתי

 3. קודקוד הגיב:

  כשאני אומר לאנשי עסקים מתחילים חברי משפחה או קולגות שכאשר הם מתמודדים מול מע"מ \מס הכנסה \רשויות \בנקים וכיו"ב הם צריכים לאמץ גישה של התמודדות עם עולם תחתון מושחת וסדיסטי- כולל כל המשתמע מכך ,
  וכי מה שקורה או יקרה להם-אינו תוצאה של בירוקרטיה או טעות – אלא רשעות טהורה.
  אז תמיד מסתכלים עלי בעיני עגל כאילו אני ממציא או משוגע.
  אז עכשיו יש לי עוד לינק לשלוח להם.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s