האם אכן קיים בישראל שלטון דמוקרטי?

מאת: יעקב ברזל, חבר בתנועה לאיכות השלטון

במשטר דמוקרטי קיימות שלוש רשויות: המחוקקת, השופטת והמבצעת. הצורך הדמוקרטי מכתיב הפרדה בין אותן הרשויות. תפקיד הרשות המחוקקת הוא לחוקק חוקים שיסדירו את הפעלת המשילות והשלטון. היא גם נוהגת לסקור ולבחון את פעולות הרשות פעולות הרשות המבצעת, אם החוקים מבוצעים ברוחם. הרשות המבצעת חייבת דין וחשבון על פעולותיה לפני הרשות המחוקקת. אך כאשר כל חברי הממשלה הם גם חברי כנסת, אין כאן למעשה הפרדת רשויות. מה שכן יש זוהי פגיעה חמורה באושיות הדמוקרטיה. הרי האם שרי הממשלה יכולים לפקח על עצמם? האם יוכלו לתת דין וחשבון לעצמם? 

שרים הם למעשה פקידים ממונים החייבים להיות מומחים בתחום אחריותם. הם נדרשים לבצע את תפקידם מבלי להתחשב באג'נדה פוליטית, באינטרסים אישיים (למשל פופולריות, סקרים, שאיפות פוליטית וכד') ועליהם להיות חופשיים ממחויבויות מפלגתיות ומאינטרסים כיתתיים צרים. עליהם לפעול לטובת הציבור כולו שאשר טובתו של הציבור צריכה להיות הדבר היחיד לנגד עיניהם. מאידך, חברי הכנסת צריכים להיות חופשיים בקבלת החלטות ובהצבעות ולא להיות כפופים להתחייבויות ממשלתיות או קואליציוניות. יתרה מזאת, היעדרות שרים מישיבות המליאה ומועדות הכנסת בשל "עבודתם הנוספת" פוגעת בעבודה ובהתנהלות התקינה של בית המחוקקים וועדותיו.

Screen Shot 2015-06-04 at 5.33.48 PM

האמנם קיימת הפרדת רשויות בישראל? (מקור: אתר הכנסת)

"הקצאת משרות" של שרים לפי מפתח מפלגתי (גודל המפלגה, היכולת להפעיל לחצים קואליציוניים וכד') מבזה את הפוליטיקאים ומאריכה מאד את המו"מ להרכבת ממשלה מעבר לכל זמן סביר. נוסף על כך, היא גם גורמת ל"ניפוח" מספר השרים ולהגדלת הממשלה.

אז מה הופך פוליטיקאי מתחיל (שהיה בעברו עיתונאי, עו"ד וכד') להיות בעל כשרון להיות שר? הרי לא כזה קשה להיזכר ולמנות כשלונות של שרים בשל אי התאמתם לתפקיד בשל חוסר ניסיון והכשרה מתאימה. מצעד השרים לאחר כל מערכת בחירות נראית כמו עמידה בתור לקבלת "ג'ובים". ראש הממשלה נדרש לראות חברי מפלגה על ידי חלוקת תפקידים: שרים וסגני שרים, ובין השאר גם לאנשים שחטאו לציבור וישבו בעבר בכלא. האם לזאת יקרא שלטון דמוקרטי?!

אי לכך, יש להפוך את השיטה כולה. מן הראוי שחברי הכנסת ייבחרו בבחירות כלליות על ידי כלל האזרחים (כפי שמתבצע כיום), שראש הממשלה ייבחר בבחירות אישיות ושהוא יבחר לו אנשים מומחים ומקצועיים לשמש כשרים בתחומם. אנשים אלה ייעזרו במומחים בתחומים שונים לבדוק את התאמתם לתפקידם, ובכך לא יהיה צורך למשל לשנות חוקי יסוד כמו מספר השרים בממשלה וכל המגרעות שנמנו לעיל יבואו על תיקונם.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על האם אכן קיים בישראל שלטון דמוקרטי?

  1. ruth jacobson הגיב:

    לצערי הדמוקרטיה שלנו התפוגגה, נעדרת, האם מישהו רואה אותה?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s