מה הקשר בין מונופול הגז להגבלת הכהונה של ראש ממשלה בישראל?

מאת: ד"ר עזרא דבר, כלכלן ומתמטיקאי וחבר בתנועה לאיכות השלטון

התנהלותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקביעת גורלו של גז טבעי היא הוכחה נוספת לצורך הדחוף בחוק להגבלת כהונתו של ראש ממשלה בישראל לשתי קדנציות בלבד. זאת משום שרוב הזמן, ראש הממשלה מקדיש מחשבה לכיצד ניתן להבטיח את אחיזתו בשלטון לא רק בהווה, אלא גם בעתיד. הוא מוכן לעשות כל דבר על מנת להשיג את מטרתו, מבלי להתחשב בצרכי הציבור הישראלי. 

במשך כהונתו, איכות הכנסת, במיוחד בקרב הליכוד, הגיע לשפל המדרגה. במו ידיו עשה חיסול ממוקד והוריד מהבמה כמה מהאנשים הכי איכותיים של הליכוד, כגון: דן מרידור, בני בגין (שבינתיים הספיק לחזור לשורות המפלגה), מיכאן איתן, רובי ריבלין, גדעון סער, גלעד אלדן, ועוד יד נטויה. כנראה הוא מרגיש מאוים בקרבת אנשים כמותם. כמו כן, אי אפשר לשכוח כמה מאמצים וזמן הקדיש ראש הממשלה כדי שרובי ריבלין לא ייבחר לנשיא מדינת ישראל.

אבל, הוא שמר על אנשים כמו ישראל כ”ץ, צחי הנגבי, לימור לבנת, משום שהם תמיד הרגישו מחויבות כלפיו, ולכן קודמו בתפקידיהם. כמו כן, את מקום ה"מחוסלים" תפסו בעזרה נדיבה של ראש הממשלה דור חדש של ליכודניקים, חסרי עמוד שידרה ובושה, כגון, מירי רגב, זאב אלקין יריב לוין, אופיר אקוניס, דני דנון ואורן חזן. כאשר שמעתי איך חזן נבחר לכנסת, נדהמתי. מתברר שמועמד אלטרנטיבי ואיכותי הרבה יותר משתייך לקבוצה שמתנגדת לדעותיו של ראש הממשלה, וזו הייתה סיבה מספיקה על מנת לבחור במועמד שעליו ראש הממשלה לא יודע דבר ואפילו לא טרח לברר ולבדוק במי מדובר, מהן דעותיו ומה הוא יכול לתרום.

למצב שנוצר ישנה השפעה קריטית על עתידה של מדינת ישראל. בקרב הציבור הרחב שולטת הדעה שאין מנהיגות ראויה ולכן בלית ברירה יש לבחור בנתניהו כראש הממשלה. צעירים מוכשרים, אינטליגנטים ונבונים מעדיפים לעסוק בתחומים שקרובים לליבם ולהתפרנס בכבוד מאשר להיכנס לפוליטיקה הישראלית המסובכת והמשובשת ולהתלכלך.

לגבי מונופול הגז, גם זה תוצאה ישירה של איכות הכנסת. חותמים על הסכמים שאנשים שמבינים מעט מאוד בנושא ואחר כך מנסים לשנות. כאשר ראש הממשלה יודע מראש שכהונתו מוגבלת, הוא מתעסק אך ורק בדברים מהותיים ולכן יש לו צורך לאנשים מקצועיים הגונים. ישנו ספק רב אם הכנסת הנוכחית יכולה לחוקק חוק שכזה, למרות שבכנסת העכשווית ישנם חברי כנסת שיכולים לעשות הרבה בנושא.

לא מובנת עמדתם של ה"מחוסלים", אשר עומדים בצד ומסתכלים בחיבוק ידיים על מה שראש הממשלה מעולל, כאילו זו לא עניינם. כאשר ראש הממשלה בטוח שהוא ייבחר מחדש, בשבילו אין בעיה להקדים בחירות, למרות הנזקים הרבים שנגרמים למשק הישראלי. פוליטיקאים בזמן הבחירות מבטיחים כל מיני הבטחות, אבל אחרי הבחירות הם שוכחים והכל חוזר חלילה. אותו מצב נכון גם לגבי הגבלת כהונתו של ראש הממשלה. אפילו בבחירות אחרונות דנו בדחיפות של הנושא, אבל מאז עברו מספר חודשים ולא נעשה כלום בנידון. מה שיותר חשוב הוא שיחד עם הפוליטיקאים, גם העיתונאים הזניחו את הנושא.


* לתשומת לבכם/ן, התכנים שמופיעים בבלוג זה הינם הבעת דעה של הכותבים ואינם מתיימרים לקבוע עובדות. כמו כן, התכנים שנכתבים בידי גורמים שאינם עובדים בתנועה לאיכות השלטון מציגים את דעתם הפרטית ואינם מביעים בהכרח את עמדתה של התנועה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s