חברותים

מאת: יהודה צוקרמן, עמותת "הגורם האנושי"

"חברותים" הוא הכינוי בו נפתחים פוסטים רבים ותכתובות לתיאום פעילויות של החברים המובילים את הקמפיין האזרחי כנגד "#שודהגז" שמארגנת ממשלת ישראל עבור חבורת בעלי הון מכאן ומעבר לים. לפני כשבועיים הובילו אותם "חברותים" מפגן אזרחי מרשים של כמה וכמה משמרות מחאה של אזרחים מול בתי חברי הכנסת של מפלגת "כולנו" שבראשה עומד שר האוצר של קובי מימון מר כחלון. מפגן זה מאוד ריגש אותי. אישית לא נטלתי בו חלק, אך החלטתי לתרום את תרומתי הצנועה במילים אלו.

מפלגת "כולנו" (שם חברתי כזה) חרטה (דו משמעי) על דיגלה את פירוק המנופולים, הורדת יוקר המחיה ומלחמה בשחיתות. עד כאן הכל טוב ויפה. אני מניח שאתם כבר מכירים את מה שבפועל קורה עם חברי המפלגה הזו ועם העומד בראשה, שהרי מר כחלון שר האוצר של קובי מימון. אני כותב מילים אלו שפרושם בלתי נתפש: "שר האוצר של קובי מימון". אך זו המציאות. הרי כחלוננו הכריז בריש גלי שהוא מנוע מלעסוק בענייני "הגז" כיוון שהוא מקורב לטייקון קובי מימון (בעולם אחר אולי מעשה זה היה יכול להחשב אצילי, אך לא כאן).

אנו קבוצה של אזרחים מכל רחבי הארץ; מי יותר צעיר ומי יותר בוגר, מי אישה ומי גבר, מי חילוני ומי מאמין, מי סטרייט ומי אוהב את בן מינו, מי בהיר ומי כהה. כולנו (השם ההוא) יחד ללא הבדל מעמד, גזע, דת ומין פועלים יחד. כולנו פועלים זה חודשים ארוכים מול הממסד ההוני שמפעיל את הממסד השלטוני של מדינת ישראל למען ביצוע "שוד הגז" המשרת אך ורק את חבורת בעלי ההון שזכו בקשר כזה או אחר לעוסקים במפעל הגז, או מחוברים לקשר זה או אחר בשלטון על כל מעגליו.

נחזור ל"חבורתים" שלכבודם התכנסו מילותי אלו. החברותים יצאו בליל מוצאי שבת לפני שבועיים מכל קצוות הארץ אל כל קצוות הארץ שם גרים אותם חברי הכנסת של מפלגתו של שר האוצר של קובי מימון. הם הגיעו והזמינו בנחמדות ובחיוך את חברי הכנסת לרדת מטה להידברות. לזכות הj"כים (שזוכים לשכר מכובד ותנאים נפלאים אותם אנו מממנים ללא יכולת קביעתם) יאמר שחלקם באו עם נכונות להידברות. כאשר החל השיח לא יכולתי שלא לשים לב (וזה חזר על עצמו מכמה מפגשים) בידע ובשליטה בעובדות ובמשמעויות הכלכליות של פני התנהלות "שוד הגז" מצד ה"חברותים" לעומת חברי כנסת שזוכים לשכר מכובד, ואמורים עבור כך לפנות את כל זמנם ולפעול למעננו אזרחי ישראל. אז מסתבר שרובם המכריע של חברי הכנסת של כולנו לא ממש שחו בפרטים ומפה ומשם נשמעו גמגומים והתנצלויות, שיש ללמוד את הנושא, והם צריכים לברר וכו'.

ליבי מתמלא גאווה ותחושת חום לראות מאות רבות ואף אלפים של אזרחים שבשלוש שנים האחרונות למדו כלכלה, למדו אזרחות, שיתפו אחד את השני במחשבות, בידע, בעשייה והם מהווים היום קבוצה חזקה, מלומדת וחכמה בעלת יכולת השפעה משמעותית ביותר על החברה שלנו.

עם כמה שהדיון על המחיר ליחידת גז הוא חשוב, מישהו מפספס פה את העיקר. "החברותים" הם היום גוף בעל השפעה, יכולת וניסיון שקובע ופועל לשנות את המציאות החברתית-כלכלית של אזרחי ישראל בתחום. היום זה הגז, מחר זה הבנקים, מחרותיים זה משרד החינוך. דמיינו מה יקרה כשאזרחי ישראל ה"חברותים" יפנו את מבטם ומרצם למאבק בהתנהלות הבנקים של מדינת ישראל או על פירוק שוד הפנסיות של הציבור וכו'.

לא נוסיף להתהלל, אבל ניצחון על התודעה יש לנו כבר בכיס. ניצחון של גדולת האדם והלב מונח גם מונחבכיס הנוסף, והעבודה עוד רבה היא. חבורת האזרחים שכל אחד נושא בגופו לב ענק ואוהב לאדם באשר הוא ימשיך ויוביל את השינוי שכל כך מתבקש בחברה הישראלית, פשוט כי אין ברירה.

תודה לכל ה"חברותים".

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s