נאום לטקס סיום הקליניקות של התנועה לאיכות השלטון

מאת: עירית שמיר, סטודנטית בקליניקה המשפטית "קו הטוהר" במרכז האקדמי שערי משפט

מכובדיי,

נשיא המרכז האקדמי שערי משפט פרופ' בנימין שְׁרֶדְניהדיקאן פרופ' אביעד הכהןמנהל הקליניקות ד"ר חגי ויניצקינציגי המרכזים מנהלי הקליניקותנציגי התנועה לאיכות השלטוןחבריי הסטודנטים.

שרים במאסר; ראשי ערים נשפטים למאסר, עם קלון; ראש ועדה מרחבית לתכנון ובניה יושב בכלא; גם שופט לשעבר יושב בכלא; ראש ממשלה בדרך לכלא; ראש מועצה אזורית משמש עד מדינה נגד שרה בממשלת ישראל; ראשי רשויות אחרים מצויים תחת חקירות; עבריין מורשע משמש שר בממשלה; בכירי הבנקים ממונים לתפקידים בכירים באוצר, ולהיפך; פרשיות שחיתות מגוונות בצמרת המשטרה, ואפילו במערכת המשפט; דוחות מבקר המדינה עולים על גדותיהם

זוהי הסביבה המהווה את הקרקע לפעילותה של התנועה למען איכות השלטון בישראל, וכידוע, וכפי הדוגמאות כזרת שמניתי לעיל – בלי עין הרע – לא חסרה עבודה.

אנחנו לא המצאנו את זה, ואפילו לא הגענו לשיאים בינלאומיים, חלילה, כמו למשל הסנאט הרומי שמציג קוֹמיקוּס הפילוסוף הבדרן בפני הקיסר בסרט "ההיסטוריה המטורפת של העולם": "This is the best senate that money can buy".

לא, אנחנו עוד לא שם. רשויות השלטון בישראל אינן, בשום פנים ואופן, מושחתות. אבל יש בהן תפוחים רקובים רבים יותר משהיינו רוצים. לא תמיד נבחריהן ופקידיהן רואים את עצמם כמשרתי הציבור ונאמני הציבור. ירשנו מהבריטים את תשתית המשפט המפואר שלהם, אבל שכחנו לקחת גם את הפרדיגמה המגולמת במונח – Civil Service.

עו

עו"ד דניאל דושניצקי מעביר שיעור בקליניקת "קו הטוהר" במרכז האקדמי שערי משפט

רשויות השלטון זקוקות ליד מכוונת במבוכי הבירוקרטיה והתרבות השלטונית, שתנחה אותן לפני שהתקלה מתרחשת. הציבור, מצדו, זקוק לשליחים שיגנו על האינטרסים שלו מפני אותם תפוחים רקובים, כמו גם משרירות ליבן של הרשויות. שליחים שיזכירו לרשויות, שהכוח ניתן להן כדי להשתמש בו במשורה, וכי הן נאמנות על הנכס היקר ביותר שהפקיד בידיהן הציבור – אמונו. ועל כך אנחנו צריכים לעמוד על המשמר לצד הציבור, כי כמו שאמר הסופר הליבֶּרטָריאני, ג'יימס בּוֹווָארד:

Democracy must be something more than two wolves and a sheep voting on what to have for dinner.

לכל ענף במשפט יש את הערך המוסף שלו: תעצומות הנפש הדרושות לתחום הפלילי; האמפתיה והרגישות הנחוצות לטיפול בדיני משפחה ובהוצאה לפועל; הסבלנות, הסובלנות והחוכמה הנדרשות ליושבים על כס המשפט. הקליניקה שלנו נקראת "קו הטוהר". הערך המוסף שלה הוא הטיפול גם בערכי מוסר ואתיקה, ובשמירה על האינטרס הציבורי. יש בה מחויבות לנקוט עמדה, לקחת צד, והצד הזה הוא הצד של הכִּבְשָׂה ההיא, של הציבור, שזקוק לכך נואשות.

וזה בדיוק מה שאני אוהבת בתחום המשפט הציבורי בכלל, ובקליניקה של התנועה לאיכות השלטון בפרט: הרי אני לא עוסקת רק במשפט, הרי אני שליחת ציבור!

הקליניקה שלנו כאן נותרה הקליניקה הפעילה היחידה של התנועה לאיכות השלטון. אני מקווה שהמרכז האקדמי שערי משפט והתנועה לאיכות השלטון ימשיכו לשתף פעולה במפעל חשוב זה, לא יתנו לו לגווע, ואף ירחיבו אותו.

בשם כל הסטודנטים בקליניקה "קו הטוהר", אני מבקשת להודות לתנועה על שנתנה לנו אפשרות להיות חלק ממנה במאבק לשיפור איכות השלטון בישראל. תודה מיוחדת לעו"ד דניאל דושניצקי שהנחה ולימד אותנו במקצועיות רבה ובסבלנות, לעו"ד צרויה מידדלוזון שהשפיעה עלינו מחוכמתה, לתומר, לרות, למזכירוֹת התנועה בירושלים, ולשרה מזכירת הקליניקות בשערי משפט. תודה למכללה, ובמיוחד לד"ר ויניצקי, על קיום המפעל החשוב הזה.

תודה רבה.

עירית שמיר.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s