לאהוב את המדינה אך לבקר את מוסדותיה

מאת: נחום פריידקס, חבר ותיק בתנועה לאיכות השלטון, רואה חשבון ומשפטן

במאמרו "אהבת ישראל" ("הארץ", 17.09.15) מפרט ארי שביט את הדברים החיוביים, והרבים מאוד, המצדיקים את אהבת מדינת ישראל למרות קיומן גם של תופעות שליליות המצדיקות את הביקורת עליה. גדעון לוי בתגובתו ("הארץ", 18.09.15) עורך רשימת העוולות ומציין ש"לאהוב את ישראל כמות שהיא היום זה לאהוב (גם) גזענות ולאומנות ואלימות וקיפוח ורשע". במילים אחרות הוא מייחס את כל המעשים והתופעות השליליות למדינת ישראל בכללותה. ביקורתו הכוללנית, מסקנותיו הקיצוניות ויחסו השלילי של לוי למדינה פוגעות ברגשותיו של ציבור רחב האוהב את המדינה גם אם אינו אוהב כל דבר הקשור אליה. נראה לי שעל כולנו להישמר מהכללות ומסיסמאות ולדבר לגופו של עניין. השימוש הלא נכון והבלתי ראוי במילים ובמושגים אינו מאפשר דיון עניני. 

השימוש במושג המדינה או ישראל כצד לעומתי לאזרחיה התקבע בתקשורת ובשיח ציבורי. כל ביקורת, דרישה, תלונה ותביעה של תושביה מופנית כמעט אוטומטית נגד המדינה ולעומתה. המדינה היא זו הנדרשת למלא את כל החובות, הציפיות והמשאלות והיא שתובעת את אזרחיה לדין ולסדר. המדינה משמשת ככתובת למחאה ציבורית, לכעס ולזעם חברתי ואישי. זאת כאשר נבחריה, עובדיה ומוסדותיה הם אלה הפועלים, או הנמנעים מלפעול, כפי שהיינו רוצים, דורשים ומצפים מהם.

Screen Shot 2015-11-23 at 4.15.04 PM

כנסת ישראל. האם הביקורת על המדינה פוגעת בלגיטימציה שלה? (תמונה: אתר הכנסת)

התרגלנו להשתמש במילה המדינה או מדינת ישראל כשכונתנו לממסד ולשלטון על כל שלוחותיו ומשרדיו. התוצאה היא שהמדינה היא הקולטת את כל הברקים והביקורות וצוברת דימוי שלילי כשמבקריה מתכוונים בביקורתם לגופים, לאנשים ולמוסדות הפועלים בשמה.

כשאנו מבקרים מדיניות או חוק, או דורשים לשנותם וליישמם, או להחליף נציגיו ומבצעיו, כוונתנו היא שהרשויות והמחוקקים הם שיעשו את הנדרש. אין לנו כוונה להחליף חלילה את המדינה או לשנותה.

ירשנו מהבריטים את הסלוגן "המדינה נגד פלוני" בתביעות פליליות (וכן "פלוני נגד המדינה"). הביטוי העדיף והנכון צריך להיות "התביעה הכללית" או "היועץ המשפטי" כגופים הרלבנטיים בהליך המשפטי. ראוי וחשוב לציין שמו של המשרד או הגוף המשמש בפועל צד בתביעה או בסכסוך במקום "המדינה".

המושג המדינה או מדינת ישראל הוא הסמל המאחד אותנו ויוצר את ההזדהות איתה ללא קשר עם מידת שביעות רצוננו ממעשי מוסדותיה והפועלים בתוכה ובשמה. אסור לפגוע בסמל זה באופן כללי וכוללני.

חשוב לדייק בשימוש במילים ובסמלים בשיח הציבורי ובלשון החוק ובעיקר בעיתונות ובמדיה ולא לקרא עוד בשם המדינה לשווא.


הכותב הוא חבר ותיק בתנועה לאיכות השלטון, רואה חשבון ומשפטן וגם כותב בעתונות (במשך כעשרים שנה ערך בהארץ מדור שבועי בשם "פינת המס"). פריידקס היה בעבר נשיא לשכת רואי חשבון בישראל ומרצה בכיר במיסים באוניברסיטת תל אביב.
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s