אני מתבייש

מאת: ד"ר עזרא דבר, כלכלן ומתמטיקאי וחבר בתנועה לאיכות השלטון

אני מתבייש מראש הממשלה שלנו, מהממשלה שלנו, מהכנסת, מצה"ל, מבית המשפט העליון, מהמשטרה וכו'. אך יותר מכולם, אני מתבייש מאזרחי ישראל. 

אני מתבייש מראש הממשלה שלנו מפני שבמשך הזמן נעשה דומה לשליט ערבי יותר משראש הממשלה אירופאי. הוא התלהב בשלטון ורוב הזמן הוא מקדיש למחשבה איך להבטיח את אחיזתו לשלטון לא רק בהווה, אלא גם בעתיד. הוא מוכן לעשות כל דבר על מנת להשיג את מטרתו ללא התחשבות בצרכי הציבור הישראלי. כאשר ראש-הממשלה בטוח שהוא יבחר מחדשף בשבילו אין בעיה להקדים בחירות, למרות הנזקים הרבים שמשק ישראלי סופג. בחירות מוקדמות בליכוד, בדיחה לעצמו, דוגמה נוספת לכך.

קשה לו לתפוס שכל יום נוסף כהונתו נזק עצום למדינה. בקרב הציבור הרחב שולטת דעה, וגם ראש הממשלה משוכנע בכך ש”אין מנהיגות ראויה ולכן בלתי בררה יש לבחור בנתניהו כראש-הממשלה”. צעירים מוכשרים, אינטליגנטים, נבונים מעדיפים לעסוק בתחומים קרובים לליבם ולהתפרנס בכבוד ולא להיכנס בפוליטיקה ישראלית מסובכת ומשובשת ולהתלכלך.

במטרה זו, במשך כהונתו איכות הכנסת, במיוחד בקרב הליכוד, הגיעה לשפל המדרגה. כי הוא עצמו במו ידיו עשה חיסול ממוקד והוריד מבמה אנשים הכי איכותיים של הליכוד. כגון: דן מרידור, בני בגין, מיכאל איתן, רובי ריבלין, גדעון סער, ועוד יד נטויה. כנראה הוא מרגיש מאוים בקרבת אנשים כמוהם. ואי אפשר לשכוח כמה מאמצים וזמן הקדיש ראש-הממשלה כדי שרובי ריבלין לא ייבחר לנשיא מדינת ישראל. ובימים אלה הוא עוזר ונותן יד להחזיר את דרעי כשר הפנים.

אני מתבייש מהממשלה שלנו מפני שהיא מחוקקת חוקים שאין מקום בעולם הדמוקרטי העכשווי ומאפשרים לראש הממשלה להתנהג כמו בריון שכונתי. דוגמה לכך היא העברת מתווה גז והחזרתו של דרעי. מבייש בעומק לב התנהגות של דרעי עצמו. לא חייב תואר רב כדי להיות בן אדם נורמלי, אבל צריך להיות בן אדם נורמלי כדי להיות רב כשיר.

אני מתבייש מהכנסת שלנו. מהאיכות של חברי הכנסת, שכמעט מחציתם "נבחרים" של אישיות אחת, על ידי ראש המפלגה הרודנית (מפלגת חרדיות ו"ש"ס", "ישראל ביתנו", "בית יהודי", "יש עתיד", "כולנו") שממיין אנשים לפי טעמו ולפי צרכיו. זה מאפשר לחוקק חוקים לא יעלה על הדעת במדינה דמוקרטי כמו ישראל.

אני מתבייש מבית המשפט העליון, מפני שברוב המקרים הוא מיישר קו עם צה"ל ומשטרה, ובזמן אחרון אפילו עם עמותות ימניות. וגם לפעמים מתעסק בדברים שאינם תחת סמכותו. תפקידו של כל בית משפט, במיוחד בית משפט העליון, הוא לקבוע האם נאשם עשה עבירה ואם כן מה עונשו המתאים על העברה שביצעה. במקרה של לופוליאנסקי זו דוגמה מובהקת. לבית משפט העליון אין סמכות לחנן עברין מעונשו. במדינת ישראל קיימות מוסדות שמטפלים בחנינות: מוסד הנשיא, ועדות שחרור וכו'.

אני מתבייש מצה"ל מפני שבתקופה אחרונה הוא לא מרסן את עצמו ומתנהג כמו צבא של מעצמה גדולה.

אני מתבייש מהמשטרה מפני שיש רושם שצמרת המשטרה מתעסק רק בעיה אחת בלבד, שלא עיסוקיו.

יותר מכל, אני מתבייש מאזרחי ישראל מפני שהם ממשיכים למלא תפקיד מרכזי במצב שנוצר ולא הפנימו את הגודל של הסכנה ועומד בצד ומתנהג באדישות גמורה והאירוע מתרחש כמובן מעליו, שמכרסמת כל חלקי הטוב הקיימים עדיין. לכן, עצוב מאד שבטווח הקרוב (שנה-שנתיים) לא נראה שיכול להתרחש שינוי משמעותי. אבל אני בטבע אופטימי ומשוכנע שבטווח הבינוני הכול התהפך לטובת מדינת ישראל.


לתשומת לבכם, התכנים שמופיעים בבלוג זה הינם הבעת דעה של הכותבים ואינם מתיימרים לקבוע עובדות. כמו כן, התכנים שנכתבים בידי גורמים שאינם עובדים בתנועה לאיכות השלטון מציגים את דעתם הפרטית ואינם מביעים בהכרח את עמדתה של התנועה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על אני מתבייש

 1. בני הגיב:

  לא יעזור לך. כפי שזה נראה המלחמה על דמות המדינה ואזרחיה פשוט אבודה.הטובים נוטשים. המושחתים, הקומבינטורים ואלימים תופסים יותר ויותר עמדות כח וכבר עברנו את נקודת האל חזור. הדבר היחיד שיכול לעזור למדינה להתאושש הינו מצב גרוע בהרבה מהיום, מה שעשוי לגרום לאזרחים לבצע הפיכה אלימה נגד הרקובים ששולטים במדינה

  אהבתי

 2. אסנת יותם הגיב:

  אני מתביישת יחד איתך.

  אהבתי

 3. Zvi Paltiel הגיב:

  שלום וברכה,

  קראתי את הבלוג של ד"ר עזרא דבר ששלחתם. אני שותף לדעתו בעניינם של רוב הברים
  שהזכיר, ואפשר להוסיף עליהם עוד ועוד. עם זאת, השפה העילגת בה נכתבו הדברים
  אינה מוסיפה כבוד. לכן, גם אם אין למנוע מכותב כזה לכתוב בבלוג של העמותה, אין
  זה ראוי להפיצם הלאה מטעמה (אא"כ יטרח מישהו לתקן תחילה את שיבושי הלשון).

  בברכה,

  צבי פלטיאל

  אהבתי

 4. משה בן הרוש הגיב:

  ד"ר עזרא דבר, היו בחירות ב 17.3.15 וכנראה עמדתך לא התקבלה וגם:
  א. לא הצבעת נתניהו.
  ב. הצבעת אולי מרץ או מחנה ציוני כנראה או מפלגת שמאל אחרת.
  ג. אני מסכים אתך על הביקורת על בית המשפט העליון, על המשטרה ועל הכנסת, אבל מכיוון אחר.
  ד. שבענו מנביאי זעם שמנבאים לנו שחורות.
  ה. לא אלמן ישראל. נתניהו נבחר ע"י קולות לגיטימיים וגם אתה דר' עזרא דבר לא תוכל לבטל את הלגיטימיות של ממשלו.

  בעניין דעתי על בית המשפט, על המערכת המשפטית ועל בית המשפט העליון, אתאר בשני קישורים רלוונטים:

  ואסכם

  אנו חווים פשיטת רגל של מערכת המשפט בישראל. לכן הולך ופוחת האמון בבית המשפט, לכן צריך רפורמה, לכן צריך שינוי. במגדל השן יושבים שופטים המנותקים מהמציאות ונותנים פרשנות כראות עיניהם. איזה מסר העביר בית המשפט הנכבד בפסק דין כזה? 500 ש"ח פיצוי על ביזוי של שוטר? 500 ש"ח פיצוי לכל אחד מהשוטרים שבוזה?
  לכן צריך לעשות סדר בבית המשפט העליון, שיוריד סטנדרטים לערכאות הנמוכות יותר – מחוזי, שלום וכו'. צריך למנות ועדה לבחירת שופטים שתשנה את ההגמוניה של השמאל ואת השליטה המוחלטת של דעות השמאל בבית המשפט העליון.
  נתניהו, נבחרת גם כדי לשנות את השליטה המוחלטת של שופטי בית המשפט העליון ולהפוך אותה לשליטה של הימין. כשהשמאל יחזור לשלטון שיהפוך בחזרה. כך יהיה איזון, פעם כך ופעם אחרת. מי שישלוט בממשלה ישלוט ברוב בבית המשפט העליון.
  כך בארה"ב, נשיא ארה"ב דואג שימונו שופטים בבית המשפט העליון לפי האג'נדה שלו בתקופת כהונתו. פעם השליטה בבית המשפט העליון של הדמוקרטים ופעם של הרפוליקנים.
  אצלנו כל הזמן, 67 שנים יותר מידיי, הדעות בבית המשפט העליון ובבג"ץ הן של מרץ ושל השמאל הקיצוני.
  קחו לדוגמא את ההחלטה האחרונה של בית המשפט העליון והנכבד, שראש הממשלה (נתניהו) לא יכול להיות גם שר וגם רוה"מ. למה לא בעצם? כי הם, השופטים המורמים מעם והמנותקים מהציבור יכולים להחליט, כי אף אחד לא שם למלכי המלכים (השופטים) גבול. כי הם לוקחים סמכויות מבלי שמישהו בחר בהם. בעצם הם בחרו בעצמם כבר 67 שנים, חבר הביא חבר ותמיד מאותה מילייה של רחביה, צהלה וטלביה. תמיד מהצד השמאלי, תמיד עם דעות של מרץ והשמאל הקיצוני.
  הוכח כמה בית המשפט העליון זקוק לרענון מכיוון שאף אחד לא בחר בשופטים האלה לחוקק לנו חוקים ולהחליט האם נתניהו יכול להיות שר וראש ממשלה או לא. בית המשפט העליון לוקח לעצמו סמכויות מבלי שאף אחד מהרוב השולט במדינה מעוניין בזה. למיעוט מהשמאל זה מתאים כי ההחלטות הן מבית היוצר של מרץ, המחנה הציוני והמפלגה הערבית.
  לרבין, פרס ברק ואחרים למשל היה מותר להיות גם שר בנוסף לרוה"מ, אבל כשזה מגיע לנתניהו הפרמטרים שונים. ימצא השופט (מלצר) שיקבע הלכות חדשות. למה? כי זה נתניהו.
  זו גם אחת הסיבות שצריך לעשות רפורמה, שינוי, רענון – תקראו לזה איך שאתם רוצים – בבית המשפט העליון.
  הגיע הזמן למשול, לשנות. נתניהו נבחרת. תשנה!

  וסיכום נוסף בעקבות העסקה המבישה בין הפרקליטות לאולמרט

  לזה אני מתכוון כשאני אומר שאין אמון במערכת המשפט בישראל. אין אמון בפרקליטות. רוקחים לנו פרקליטי צמרת של אולמרט "עסקאות" עם פרקליטים בכירים בפרקליטות, עם אלה מהפרקליטות שצריכים לשמור על שיוויון בין מעמדות, שיוויון בין "מורם מעם" לבין אזרח רגיל. בפה אומרים (אומר הפרקליט הראשי שי ניצן לדנה וייס בערוץ 2 במוצ"ש) שדין אחד לכולם ובפועל יש דין למיוחסים, לעשירים, למקורבים ויש דין אחר לעם האחר, הפשוט. צוחקים עלינו בעיניים. אח"כ מתפלאים למה אין צדק בבית המשפט, למה הציבור חושב שאין צדק, למה הציבור חושב שיש דין אחד למיוחסים ודין אחר, שונה, לעמך ישראל. הם ואפסם עוד. אח"כ מתפלאים כל יפיי הנפש למה אין אמון במערכת המשפט.
  ראבק, יש כבר גזר דין חלוט נגד אולמרט. יש ערעור. יש הוכחות לשיבוש מהלכי משפט. למה עסקאות עכשיו? שיגישו לבית המשפט, שיטענו הפרקליטות בשמנו בבית המשפט, שפרקליטי אולמרט יטענו גם הם, שיתנו לדברים להתדיין בבית המשפט, בפני השופטים וכמו שאולמרט אומר "יש שופטים בירושלים". שיכריעו השופטים. מה פתאום עסקאות חשוכות ובזויות בחדרי החדרים של אותם פרקליטי צמרת שכל הזמן הדלת של פרקליטות המדינה פתוחה לפניהם? איך הם לא ישארו פרקליטי צמרת אם כל בר דעת יודע שכדי להשיג עסקה עם הפרקליטות צריך לשכור אותם, כי להם יש קומבינות עם הפרקליטות, כי הם קרובים לצלחת, כי יעשו איתם עסקאות. הם מבוקשים כי כולם יודעים שיש להם קומבינות עם הבכירים ביותר בפרקליטות, מעין שמור לי ואשמור לך.
  האם ברקן, או בוזגלו, או לייבוביץ או סימחונוב או מהרטה או שרעבי דינוביץ או יחזקאלי או שוהם מהישוב, לאחר שיגזר דינו לכלא, יוכל לשלוח את פרקליטיו כדי לרקוח עסקה עם הפרקליטות? נניח יגידו כך: "אוקיי, הורשע הלקוח שלי, הוא יודה עכשיו ששיבש חקירה ובתמורה תהפכו את השנה וחצי שקיבל וה- 8 חודשים שקיבל לחופפים". נראה לכם הגיוני? אז למה זה נעשה אצל אולמרט?ברור שלא יסכימו בפרקליטות לקבל פרקליט של אזרח מהישוב, או לדון איתו, הוא לא יגיע אפילו לשומר, לש"ג בשער של משרד המשפטים הוא לא יגיע, לטלפון לא יענו לו, יגידו לו תטען את טיעוניך כמקובל בבית המשפט. אז למה אולמרט כן?
  למה למשל פרקליטי עבריינים בכירים מעולם הפשע, לאחר שנגזרים עליהם עונשים כבדים, לא יתקבלו במשרדו של פרקליט המדינה וידונו איתו על "עסקה" ללקוח שלהם. מה ההבדל. זה עבריין פלילי מורשע וזה עבריין פלילי מורשע.
  כולנו מבינים שמשהו לא תקין ומעוות בפרקליטות. זו אותה פרקליטות שהגיעה לעסקת טיעון חלומית לנשיא אנס, לנשיא משה קצב, שרק בטמטומו ויתר עליה, מבלי שיצטרך קצב לשבת בכלא על אונס אפילו יום אחד וראינו (לא בזכות הפרקליטות, אלא בגלל טפשות קצב) איך פסק בית המשפט בסוף, 7 שנים בכלא.
  הפרקליטות הורסת במו ידיה כל חלקה טובה של אמון שעדיין קיימת ומה נשאר למערכת המשפט אם לא אמון הציבור שהולך ונעלם, הולך ואובד, הולך ולא יחזור כנראה.
  ומשהו נוסף, האם שופטי העליון יותר חכמים משופט מחוזי? האם הם הסתאבו עד כדי כך שהפחיתו למקורב לשעבר שלהם (אהובם אולי כי מימש את חזונם הפוליטי?) את העונש מ 6 שנים לשנה וחצי? לאור חוסר האמון שלי במערכת המשפט בישראל, חוסר האמון בפרקליטות המסואבת לדעתי, חוסר האמון בשופטי בית המשפט העליון, אפילו שאלה כזו עלתה במוחי.
  האם זה לא אפשרי? האם זה מנותק מהמציאות? עכשיו יצוצו כל מיני פרקליטים ויגידו שאני לא מבין את המערכת. אני מבין דבר אחד, שהאמון במערכת המשפט כבר לא קיים, מערכת המשפט בישראל איבדה ומאבדת בהתמדה את אמון הציבור.

  אהבתי

  • רחמים הגיב:

   תשובה למר בן הרוש,
   אתה טועה ומטעה, אדוני.
   שכחת שביבי התנצל בפני ערביי ישראל על הסיבוב שהוא עשה עליהם ביום הבחירות ורק בזכות השקר הזה הוא היטה את הבחירות?
   שכחת שביבי מחזיק 5 משרדי ממשלה והבוחרים שלו לא ידעו זאת ביום הבחירות?
   שכחת שביב החזיר את הפושע המוצהר והמורשע דרעי למקום פשעו, והמצביעים שלו לא ידעו על כך ביום הבחירות?
   שכחת שביב ורעייתו חשודים בשלב זה על אי-סדרים בניהול בתיהם והבוחרים שלו לא ידעו על כך ביום הבחירות?
   שכחת שביבי הביא את המדינה לפלונטר של מתווה הגז, שהיום אין מנוס מלקבל אותו כדי שלא להסתבך במאבקים משפטיים, והבוחרים ביום הבחירות לא ידעו על כך?
   שכחת שביבי רצה לערוך בחירות מלאכותיות בליכוד בשיטה של רוסיה וסוריה וברגע אחרון בית משפט הציל אותו מהצחוק, ובוחרים שלו לא ידעו על כך ביום הבחירות?
   וכעת מה יש לעשות:
   השלטון משחית, אין ויכוח על כך. ושלטון ארוך טווח משחית יותר.
   כתבת בצדק שלא אלמן ישראל. אכן כך. ולכן ביבי כבר צריך לעזוב ויפה שעה אחת קודם. ושיבוא מישהו אחר. אדם ישר ללא משוא פנים, אשר יקבל את אמון הציבור לא בזכות שקרים ומניפולציות, ולא בזכות מצגות שווא והתבכיינות, אלא בזכות כישוריו הרלוונטיים לניהול המדינה ובזכות ניצחון במשחק הוגן בכלפים פתוחים.
   וכן, חובה להגביל את כהונת ראש ממשלה וכהונת כל אדם בתפקיד של שר ב-8 עד 10 שנים לכל היותר במצטבר, אפילו אם בן גוריון בכבודו ובעצמו יקום לתחיה וירוץ לראשות הממשלה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s