על טוהר המידות בדיני נפשות

מאת: עו"ד אביה אלף, לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה

שלש נקודות למחשבה בעקבות דברים שנאמרו בפרק הראשון בסדרה של אורנה בן-דור על מערכת המשפט (רואיינתי אליה ועומדת מאחורי דברי שלי, הגם שנאמרו בהקשר רחב יותר, אם כי אני חולקת על דברים רבים שנאמרו בה על ידי משתתפים אחרים): 

1. על הפרקליטות: בפרקליטות עובדים עורכי דין מקצועיים וישרי דרך. רובם יכולים היו להרוויח הון עתק במשרדים פרטיים. הם בחרו להצטרף לפרקליטות מתוך אמונה בשירות ציבורי משפטי איכותי וחשיבות שלטון החוק. הפרקליטות היא לא מפעל לייצור רשע.

תמונה

עו"ד אביה אלף, מתוך הסדרה "דיני נפשות", ערוץ 10

2. על כח ודיני נפשות: לפרקליטות יש כח – בסמכות ועל פי דין. וטוב שכך. כי אכיפת שלטון החוק, בצורה שויונית ונכונה מחייבת הפעלת סמכות. אך, יחד עם הסמכות באה האחריות, וכח יש להפעיל בצורה מושכלת, באופן שוויני ומתוך ראיית האדם שמאחורי התיק. הדבר נכון לכל התחומים: במשפט המינהלי, במשפט האזרחי, בתחום המסים ובודאי בתחום הפלילי. כדי להבטיח הפעלתה של סמכות בתבונה חשוב גם לקיים בקרה – "בדיקת עיקריו ויסודותיו של דבר לשם שיפור וייעול" (כהגדרת מילון אבן שושן).

3. על טוהר המידות: פעולה של עובד ציבור או נבחר ציבור, מתוך ניגוד עניינים, היא דבר פסול. מי שמעמיד/ה את עצמו/ה במצב של ניגוד עניינים – בין מחויבותו/ה לאינטרס הציבורי, לשמירה על החוק לבין האינטרס האישי שלו/ה – מועל בתפקידו/ה לשרת אך ורק את הציבור. אם הוא/היא מקבל/ת טובות הנאה (כסף, מתנות, הנחות וכד') ממי שנזקק לשירותיו נסגר לכאורה מעגל של תן וקח, בהעדפה פסולה של האזרח המשלם מתחת לשולחן על פני שאר האזרחים, במעילה בתפקיד. זה מצב מושחת לכל הדעות.

התוצאה של מצבים מושחתים כאלה היא: איבוד אמון האזרח במערכת השלטונית והידיעה כי כסף יענה את הכול – ביטול דוחות, קיצור תורים, מינוי אנשים לא ראויים לתפקידים רגישים. תוצאה הרסנית לחברה מתוקנת. את זאת חייבים למנוע. הפרקליטות קיימת גם לשם כך.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על על טוהר המידות בדיני נפשות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s