קשרים פליליים

מאת: משה בן הרוש

אם אתה עבריין, עבריין פלילי מקושר, פרקליט מחוז לשעבר, עם חברים נכונים במקומות המחליטים, לא יעמידו אותך לדין פלילי, מקסימום לדין משמעתי וגם זה אולי, אפילו אם היית קשור לפרשה הכי חמורה שהתגלתה מאז קום המדינה, שבה עו"ד קונה שוטר בכיר במקום הכי רגיש במשטרה (שהודה ונשלח לכלא) ופרקליטת מחוז לשעבר (שחשודה בדברים איומים). באותה נשימה, אם אתה זמר מצליח, סלב או סתם אחד שזרק נעל על שופט, יחמירו אתך בלי פרופורציה ויעמידו אותך לדין פלילי ויזרקו אותך לכלא לכמה שנים, וכל זאת כדי להאדיר את עצמם בפני הממונים עליהם שיעלו אותם בדרגות. 

מקומם. האיפה והאיפה מקוממת. מקוממת האיפה והאיפה בין אנשים רגילים לבין מקושרים בחלונות הנכונים. יותר ממקומם, בלתי נסבל ובלתי נסלח.

אני סתם מציף את זה. מי שמכיר אותי יודע שאני מתריע על מערכת המשפט הרקובה שיש לנו בארץ. יש דין למיוחסים ועשירים ויש דין אחר לפשוטי העם, לעמך. אין צדק שווה.

2רות דוד

השילוש המושחת? ערן מלכה (מימין), רות דוד (במרכז) ורונאל פישר (משמאל). תמונה: ynet

כשבאים בטענות כלפי הפרקליטות, שהיא מחליטה את מי להעמיד לדין פלילי ואת מי לא, שלפרקליט מחוז יש כוח יותר מעשרה שופטים ביחד, כי הוא מכריע מי ילך לדין פלילי ועם מי מקלים, אז מגיבים בפרקליטות, טוענים שאנו, ההידיוטים הרגילים, רואים רק חצי כדור ולא מצליחים לראות את העולם כולו. הם הגאונים ואנחנו הטפשים, לא רואים את כל התמונה.

התערער אמון הציבור וחובת החזרת האמון על מערכת המשפט, כי אם לא יקרה הדבר תהיה פה קטסטרופה. בפרקליטות טוענים שמשפט מנהלים רק באולמות המשפט, והם (יחידי הסגולה) טוענים ומגיבים רק שם ושאת המשפטים לא מנהלים בתקשורת אלא רק שם, באולמות המשפט. אבל מה לעשות כשמתברר שמאחורי הקלעים תופרים תיקים לאנשים? משחררים נאשמים מיוחסים מדין פלילי (כי שמור לי ואשמור לך). בפרקליטות דורשים מהתקשורת ומאיתנו לנהוג מולם בהגינות, אבל מי ינהג בנו בהגינות? מי יגן עלינו מפניהם?

העולם השתנה. צוקרברג שינה אותו. על הפרקליטות להתאים עצמה לכך שכבר לא רק בבתי במשפט שופטים, גם הציבור שופט. אם לא יהיה אמון של הציבור (להלן ״גייסות השיריון״ שמגינים על מערכת המשפט) בגלל מקרים כאלה, כמו רות דוד למשל (כהמחשה) לא ישאר כוח למערכת המשפט.

נכון, אי אפשר לשפוט בתקשורת אנשים, אפילו פרקליטים וחוקרים במשטרה, אבל צריך לוודא שמצד אחד לא תופרים תיקים לאנשים, ומצד שני לא משחררים עבריינים, בכירים לשעבר במערכת המשפט, רק בגלל שהם מקושרים נכון. בפרקליטות ובמשטרה יכולים לומר בודאות של 100% שלא יושבים ויושבות בבית הסוהר אנשים שתפרו להם תיק? אל עביד לא דוגמא לכך? עמוס ברנס לא דוגמא לכך? זדורוב לא יכול להיות דוגמא נוספת? יכולים בפרקליטות לשלול בודאות שמקושרים ומיוחסים ניצלו מדין פלילי רק בגלל שהיו מקושרים לחברים לשעבר במערכת המשפט? מבינים בכלל בפרקליטות ובמערכת האכיפה והמשפט שיש ספק? שלציבור יש ספק גדול במהימנות שלהם? שמפקפקים ביושרה שלהם? מוכנים במערכת המשפט בכלל לתת לציבור זכות של הטלת ספק? האם רק מה שנגזר במערכת המשפט קובע וזה דברי אלוקים חיים שאין לערער עליהם?

לכן חייבים להחזיר את הכוח למערכת המשפט. כוח נגזר מאמון הציבור (שנשחק מאוד וכיום מצוי בבעיה) ועל מערכת המשפט להתחשב באמון הציבור. מקרה רות דוד הוא דוגמא לכך, אדרבא, שיביאו את המקרה שלה לדין פלילי, שהשופטים יחליטו ולא איזה פרקליט מקושר.


לתשומת לבכם/ן, התכנים שמופיעים בבלוג זה הינם הבעת דעה של הכותבים ואינם מתיימרים לקבוע עובדות. כמו כן, התכנים שנכתבים בידי גורמים שאינם עובדים בתנועה לאיכות השלטון מציגים את דעתם הפרטית ואינם מביעים בהכרח את עמדתה של התנועה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על קשרים פליליים

 1. דן כהנא הגיב:

  לצערי ומנסיוני האישי, הכל אמת לאמיתה ואני מתבייש… יעזור לי? קדחת!!

  אהבתי

 2. Simha Nyr הגיב:

  לפרק את מערכת המשפט, להשאיר אדמה חרוכה, לבצע חריש עמוק – ולהתחיל מבראשית!

  אהבתי

 3. דן כהנא הגיב:

  בינתיים שלחתי לכם כתבה שלימה על השחיתויות במכירת ורישום רכב חדש…
  עדין לא רואה זאת בבלוג!

  אהבתי

 4. דן כהנא הגיב:

  או שאינני יודע כיצד למצוא את שכתבתי ואבקש עזרה

  אהבתי

 5. josephsdream2012 הגיב:

  הסיפור בקיצור:
  1) רות דוד הייתה הנציגה הבכירה של היועמ"ש לחקירת רצח רבין.
  2) אפריים ברכה עמד בראש צוות החקירה המיוחד של משטרת ישראל לחקירת רצח רבין.
  3) דר' היס מהמכון הפתולוגי נקרא על ידי השב"כ לבצע נתיחה שנייה של רבין, לאחר שהשב"כ כנראה לא היה מרוצה מהנתיחה הראשונה, שנעשתה על ידי פתולוג של בי"ח איכילוב…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s