הנגב מוכן להקמת בית חולים חדש

מאת: פרופ' תיאו דב גולן, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות (1986-7)

מאמר זה נכתב בעקבות תיאור כנס מכובד שהתקיים לאחרונה בבארשבע, ואשר בו נידון בהרחבה רבה הנושא של הקמת בית חולים נוסף בנגב. החלטות בדבר ההכרח בהקמת בית חולים זה כבר קיימות בין "החלטות ממשלה" למן שנות ה-70 של המאה הקודמת, והתקבלו בימי כהונתם של שרי בריאות קודמיםאך דבר לא נעשה לישום ההחלטה לארכן של כל אותן שנים. 

איישום החלטות אלה קשור במדיניות לאמוצהרת ולאגלויה של הממשלות (בעקר משנות ה-90 של המאה הקודמת ואילך) בהקטנה זוחלת, מתמשכת ומאוד משמעותית של תקציב הפיתוח של משרד הבריאות, שהיה בעבר הרחוק כשליש מתקציבו הכולל, לעומת שעור של 4% כיום (המידע ממקורות פנימיים).

מדיניות זו מתבטאת כיום בין היתר ב"מצוקת האישפוז", הניתנת להדגמה בולטת במדד מקובל של מספר המיטות ל-1,000 נפשבשנות ה-80 היה המדד כ-3.25, וכיום עומד על 1.87 בלבד (נכון לשנת 2013. הממוצע במדינות ה– OECD הינו 4.8). ירידה זו גלויה לעין כל המזדמן בתקופות השיא לחדרי המיון, למחלקות הפנימיות והילדים, ובמיוחד ליחידות לטיפול נמרץ (שעור תפוסה: ישראל – 94%, ממוצע OECD – 77%). הן מתבטאות בצפיפות בלתי אנושית לגבי החולים, הפוגעת בצניעות הפרט וכבודו.

סורוקה

בית החולים סורוקה בבאר שבע. האם יתווסף אליו בקרוב בי"ח נוסף?

מעבר לכך, מציאות בלתי נסבלת זו מייצרת עבור הצוות המטפל עומס גופני (וגם נפשי), ובמקרים רבים גם תנאי עבודה בלתי הולמים להגנה על בריאותו של החולה (כדוגמה: המספר הגבוה של "זיהומים צולבים", שבחלקם הלאמבוטל עשויים להסתיים במוות).

באם "מצוקת האישפוז" הינה כלל ארצית, הרי בנגב היא חמורה פי כמה: כאן המדד הינו הנמוך ביותר במדינתנו – 1.34 בלבדנתונים אלה מחייבים תוספת של מיטות אישפוז. ישנו הכרח לתוספת מהירה של מיטות לביה'ח "סורוקה", ובמקביל, פתרון לטווח הארוך: בנייתו של בי'ח החדש בנגב ואיושו במדורג.

כך "מוסמסו" לאחרונה החלטות לגבי הצעדים של הפתרון המהירועדה מקצועית (ועדת אפק) בחנה את הנושא בשנת 2014, והמליצה בין השאר על תוספת 300 מיטות אישפוז בביה'ח סורוקה בשנים 2014-2015. המלצות הועדה תורגמו להחלטה רשמית של הממשלה (23/9/2014), אך זו מדברת רק על תוספת של 118 מיטות ובשנים 2014-2016 (שינוי מהותי וכמותי של ההמלצה). החלטה מוקטנת זו לא בוצעה התקציב לבניית המיטות לא הועבר עד היום, 118 המיטות לא נבנו ותקן המיטות הרשמי של ביה"ח נשאר בעינו, כלומר 1,063 מיטות (ביה"ח ממשיך במאמציו לזכות בתוספת התקציב כדי ליישם את ההחלטה).

בית החולים מקווה לפתוח באמצע שנת 2017, עם 60 מיטות נוספות. מנהל בית החולים מבהיר: "מדובר על בניין בן 7 קומות המיועד להיות מרכז הסרטן של הנגב. הבניין יכיל את המחלקות לאונקולוגיה והמטולוגיה, את מרפאות החוץ של שתי המחלקות הללו ואת כל מערך מתן הכימוטרפיה לחולים בשתי הדיסיפלינות הללומדובר על העברת מחלקות קיימות תוך כדי תוספת משמעותית של מיטותהבנייה מתקדמת היטב וצפי האיוש פסח הקרוב. אנו בשיא עבודת מטה מול המרכז בכל הקשור להצטיידות, איוש וכו'."

לגבי הפתרון לטווח הארוך – אישרור מחודש של ההכרח לבנית בי'ח נוסף בנגב, עקב גידול טבעי של האוכלוסיה והזדקנותה. כמו כן, עקב מעבר צה"ל דרומה (חיילי חובה וקבע על משפחותיהם), הנשען על הרפואה האזרחית השלישונית והאישפוזית בנגב.

אך כאן התברר כי קיימות הסוגיות המהותיות והמרכזיות הבאות, שטרם הוחלט לגביהן, למשל, טרם אותר סופית מיקומו של בית החולים. קיימת גרסה ישנה הממקמת אותו באיזור להבים (שבו הוקצתה בשעתו משבצת קרקע), וקיימת גרסה חדשה שבה ממוקם ביה'ח באיזור המוניציפלי של בארשבע. עם זאת, לא הוחלט עדיין נושא הבעלות (ממשלהקופת חולים, גוף ציבורי אחר וכו'). כמו כן, לא הוחלט עדיין על גודלו של ביה'ח ותמהיל מיטותיולכן אין עדיין אפילו תכנית אב ותכניות עבודה. ובנוסף, לא קיימת תכנית למקורות כח האדם לאיוש ביה'ח לכשתושלם בנייתו.

כאן המקום להרחיב בנושא מקורות וגיוס כח אדם מקצועי לאיוש ביה'ח החדשללא הכנה מתאימה של מקורות כחאדם יווצר חוסר משמעותי במוסדות הבריאות הקיימיםלכן יש לייצר מנגנון שיאפשר הכשרת כח אדם זה (רפואה, סיעוד, פרארפואה). האם מסוגל משרד הבריאות להוביל תכנית לאומית לפיתוח/הרחבה של מסגרות להכשרת אחיות (שלגביהן קיים חסר משמעותי מזה שנים), תקנים להתמחות רופאים מתאימים (לאחר סטאז') ומענקים להתמחות במקצועות מצוקההליכי ההכשרה נמשכים שנים, ויש להקדים מימון ותקנים לפרויקט מבעוד מועד.

המסקנה המתבקשת נחוצה החלטה חדמשמעיתכינון "צוות הקמה מקצועי" שינהל יוםיומית את הפרויקט, ויהיה בעל סמכויות (במקום ועדת היגוי בלתי אפקטיבית), שיפעל ובמקביל להביא להחלטת ממשלה על הבעלות והמיקום, וכן לתיקצוב הפרויקט ולהוצאת המכרז לבניה ומישכהרק בעזרת החלטה חדמשמעית זו ניתן יהיה לעורר לחיים את הפרויקט הרדום זה, ותוך ניצול מירבי של דעת הקהל הציבורית המעורבת והתומכת בהליך של "צה'ל דרומה".

ההמחשה של התיחסות הממשלה "להקמת בי'ח חדש בנגב", מציגה בכל מערומיה את הניהול הכושל של מערכת הבריאות הציבורית, "ובאחריות משותפת של משרדי האוצר והבריאות ולאורך שנים" (כפי שקבע מבקר המדינה).

יש לאמץ את מסקנותיהם של מבקר המדינה ושל נגידת בנק ישראל ולחייב את משרדי האוצר והבריאות לבצע "טיפול שורש" בהתיחסותם למערכת הבריאות הציבורית בכלל ולהקמת ביה'ח החדש בנגב בפרט. לכשל הניהולי מאיקבלת החלטות מצטרף גם "תקצוב שאינו הולם את הצרכיםמחד, ו"מהעדר מוחלט של תכנון ארוךטווח", מאידךהתקווה הינה שהממשלה,ובעיקר העומד בראשה לא יאטמו את אוזניהם מלהקשיב לדברי אזהרה אלה של הגופים הציבוריים רמי המעלהמתוך צפיה אופטימית זו, אני מקווה שהקמת בית החולים הנוסף בנגב תתגשם בקרוב.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על הנגב מוכן להקמת בית חולים חדש

 1. bpdghnarsvpbho הגיב:

  לקראת התקציב של השנים 17;
  18 , לא נלקחו בחשבון 50 מליארד שח הניתנים לחרדים כל שנה . אם תהיה הפרדת הדת מהמדינה ויוחזרו 50 מיליארד השח למדינה כל המדינה תראה אחרת .

  אהבתי

 2. dtg82 הגיב:

  שלום אלי ,

  ותודה גם בשמו של מנהל סורוקה,דר' אהוד דודסון.

  האם הצלחת לעיין במאמר "אני מאשים"…?

  אודה על תגובתך.

  בברכה, דב.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s