הגיע הזמן להחזיר את מערכת הבריאות הציבורית לידי הציבור

מאת: פרופ' תיאו דב גולן, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות (1986-7)

אני מאשים את "נערי האוצר" באחריות ישירה להיווצרות המשבר העמוק במערכת הבריאות הציבורית, ובמיוחד במצוקת האישפוז. קביעה חד-משמעית זו נאמרה כבר בפומבי ותוך זעקה רמה מצד מבקר המדינה ונגידת בנק ישראל. 

נערי האוצר הם אלה האחראים להיווצרות של כל אותם תורים בלתי אנושיים בכך שגזלו מן הציבור אלפי תקנים של רופאים ואחיות. רצונם לכפות על מערכת הבריאות את סיסמתם הנואלת "איזון תקציבי" סימאה את עיניהם מכך שנשמת אפה של המערכת הרפואית היא המחויבות לפעול מבחינה אתית, מקצועית, מוסרית וערכית למען "הצלת חיים".

אני מאשים את ממשלות ישראל בדורנו, ובמיוחד את זו המכהנת עתה, בגזילה מתמשכת של כבשת הרש, וזאת עם הפרסום הרשמי של הצעת הממשלה לתקציב הדו-שנתי לשנים 2017-2018. התקציב, שהתקבל פה אחד, כולל "צעדים מרהיבים" (כדברי ההחלטה) בתחום הבריאות ל-6 השנים הבאות, לשם חיזוקה ורווחתה של המערכת הבריאות הציבורית ומטופליה. הומנם זו כוונתה באמת? או שמא אני חולם בהקיץ?

הרי זה מתרחש בתקופה בה נמשכת המעילה של הממשלה במחויבותה על שמירה ויישום חוק ביטוח בריאות ממלכתי וחוק זכויות החולה, הקובעים מפורשות שזכותו של כל חולה להיות מוגן מפני חילול כבודו ופרטיותו ללא כל אפליה, תוך שוהא זוכה לטיפול מרפאתי/אישפוזי נאות, זמין ונגיש ובמרחק סביר ממקום מגוריו. לפיכך, בתהחייבותה לאותם "צעדים מרהיבים" האמורים להתבצע בשש השנים הקרובות, הממשלה מתחייבת לגבי כל הנאמר בדו'ח מבקר המדינה, בענין הליקויים הקשים שעליהן דווח לאחרונה לכנסת ולהביא לתיקונן המיידי!

כאמור, על האחריות לניהול הכושל של מערכת הבריאות הציבורית ע'י משרדי האוצר והבריאות התריעו לאחרונה הן מבקר המדינה והן נגידת בנק ישראל. אותו ניהול כושל, שלטענתם התבטא בתיקצוב בלתי הולם, הוא שהביא להדרדרות המתמשכת של המערכת, שהינה לדבריהם "על סף קריסה". דרישתם הייתה התחלה מיידית של שיקום המערכת תוך תיכנון רב-שנתי ותיקצוב המתאים למטלותיה, עקב גידול משמעותי בגודל האוכלוסיה והיזדקנותה.

הצעת התקציב הנוכחית אולי מבקשת לשחרר קצת מהלחץ שנוצר במערכת הבריאות, אך אין בה כל בשורה אמיתית לתחילתו של תהליך שיקום המערכת הזקוקה כיום לתוספת שנתית של 2,000 מיטות בשנה ולא של 200. אם זה כל מה שהם מציעים, המצב רק ימשיך להדרדר במדרון מסוכן, אפילו באם יבוצעו ההבטחות שבתקציב. לצערי, אני מטיל ספק מבוסס על עובדות העבר, באשר לנכונות לביצוע אותן הבטחות.

הגיע הזמן שהרפואה הציבורית תהיה אכן נחלת הכלל כולו, ובמיוחד שלא תסבול ממצוקת אישפוז. אסור שתנאים אנושיים אלה יהיו כיום רק נחלתם של אלה החושבים עצמם "מורמים מעם", אשר מעולם לא חוו אישית משמעותה של מצוקת אישפוז קיצונית, שהינה נחלתו של רוב הציבור.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על הגיע הזמן להחזיר את מערכת הבריאות הציבורית לידי הציבור

  1. חוזה לאור הגיב:

    השאלה איך בדיוק זה יתבצע?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s